TARIMSAL ÜRETİMDE ONARICI DÖNÜŞÜM PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ - Hatay Gazetesi

TARIMSAL ÜRETİMDE ONARICI DÖNÜŞÜM PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

  • Eklenme Tarihi :27.06.2024 | 01:18
  • Muhabir :MURAT MUTLU

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirdi.

TARIMSAL ÜRETİMDE ONARICI DÖNÜŞÜM PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Tarımsal üretimde sürdürülebilir ve onarıcı bir dönüşümü gerçekleştirmek üzere Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Hatay’da başlattığı “Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm” web sayfası hatayicinbirlikte.org açıldı.

Projeyle birlikte agroekolojik üretim yöntemleri hakkında bilgilendirmelerin yer aldığı site, ziyaretçilerini agroekolojik üretime geçiş döneminde olan çiftçiler ve proje ürünlerini satın alabilecekleri pazarlama kanallarıyla buluşturuyor.

Depremin ardından yaşamını ve üretimini yeniden kurgulamaya çabalayan bölge çiftçisinin hem toprağını onarıp dirençli sistemler kurmasına hem de çeşitli pazarlama ağlarında varlık göstermesine imkân tanımak amacıyla yürütülen proje kapsamında verilen eğitimler, çiftçi buluşmaları ve diğer faaliyetler hakkında haber ve yazıların yer aldığı web sitesinde, üreticilerin video röportajlarına da yer veriliyor.

Hatay’ın Antakya, Arsuz, Samandağ, Yayladağı gibi farklı ilçelerinde üretim yapan çiftçiler, proje kapsamındaki beş ürün grubunda yer alan ürünlerini (domates/biber, karakılçık buğdayı, narenciye, nar, tıbbi aromatik bitkiler) agroekolojik yöntemlerle üretmeye başladılar. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği danışmanlığında üretilen ürünler Hatay’daki 3 kadın kooperatifi ve işleme birimi tarafından işlenerek piyasaya sunulmaya başladı.

Defne, Kırıkhan, Vakıflı Kadın kooperatifleriyle birlikte Arsuz’da bir işleme tesisi, projeye katılan çiftçilerin ürünlerini işleyerek domates ve, biber salçası, domates ve biber kurusu, nar ekşisi, narenciye kuruları, adaçayı, kuru nane ve fesleğen olarak satışa sunacak. Projenin ilk ürünleri Mayıs portakalları ve adaçayları çeşitli pazarlama kanallarından satışa sunuldu. Önümüzdeki günlerde hasat edilip işlenerek satışa sunulacak proje ürünlerine hangi pazarlama kanallarından ulaşılabileceği web sayfasındaki “Ürünler” bölümünden takip edilebilir.

HATAY ÇİFTÇİSİNE PAZARLAMA DESTEĞİ

hatayicinbirlikte.org sitesi, agreokolojik üretim yapan çiftçilere pazarlamada destek olmak üzere, ürünlerine toplu alım fırsatı da sunuyor. Gıda Toplulukları, işyeri mutfakları, restoranlar vb kuruluşlar proje kapsamındaki ürünleri toplu almak için sitedeki “Toplu Alım Yap” butonundan sipariş verebiliyorlar. Proje ekibi toplu siparişler konusunda çiftçilere ve kooperatiflere destek oluyor. Bölgede sürdürülebilir tarımsal üretimi yaygınlaştırmayı, çiftçilerin refahını artırmayı, biyoçeşitliliği korumayı, ekolojik ve ekonomik anlamda dirençli örnekler oluşturmayı hedefleyen “Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm” projesinin, çiftçi eğitimleri ve tarımsal üretim faaliyetleri Türkiye İş Bankası A.Ş.; salon, çiftçi ulaşımları, depolama ve lojistik faaliyetleri Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor. Buğday Derneği üyesi İzel Levi Coşkun ile BÜNSA Döküm A.Ş.’nin de katkı verdiği proje ekibinin ulaşımı ise ALD Automotive sponsorluğunda gerçekleşiyor.