TARİHİ ANTAKYA SOKAKLARI SAĞLIKLAŞTIRILIYOR

  • Eklenme Tarihi :30.09.2022 | 10:48
  • Muhabir :

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya’nın batı yakasında bulunan tarihi sokaklarda, sokak sağlıklaştırma çalışması yapıyor.

TARİHİ ANTAKYA SOKAKLARI SAĞLIKLAŞTIRILIYOR

90’lı yıllarda betonla kapatılan taş sokaklar, yapılan çalışma ile eski görüntüsüne döndürülüyor. Beton zemin sökülüyor. Sökülen beton zeminin altında alt yapı çalışması yapılıyor. Alt yapı çalışmaları tamamlanan sokakların zeminine taş döşenerek sokaklara eski görünümü kazandırılıyor. Hatay Büyükşehir Belediye Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan sokak sağlıklaştırma projesi kapsamında, tarihi sokaklarda bulunan binalarda da yenileme çalışmaları yapılıyor.

DÜKKANLAR TEK TİP OLACAK

Eski Antakya sokaklarında tarihi tekrar canlandırmayı kafasına koyan Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı sadece sokaklar da değil tarihi binalarda da çalışma yapıyor. Yapılan proje kapsamında sokaklar taş kaplanarak eski görüntüsüne kavuşturulurken, bir taraftan da tarihi binalarda çalışmalar yapılıyor. Tek tip sıvanıp boyanan binalarda bulunan dükkanların, cam çerçeveleri ahşapla değiştiriliyor. Çalışmalar tamamlandığında tarihi Antakya sokaklarında bulunan tüm dükkanlar proje kapsamında tek tip olacak.

TARİH YENİDEN CANLANIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Antakya’nın batı yakasında bulunan tarihi Antakya sokaklarında yapılan betonlaşma ile kaybolan tarihi yeniden canlandırıyor. Sokaklarda, tarihi Antakya evlerinin yanı sıra sonradan yapılan evlerde sağlıklaştırma çalışmaları yapan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu çalışmalar vatandaşlar tarafından da takdir topluyor.

İş uzasa da biten yerleri gördüklerinde içlerinin açıldığını belirten vatandaşlar, “İşin uzamasıyla toz, toprak içinde kaldık. Yaşadığımız mağduriyeti çalışmaların tamamlandığı sokakları gördükçe unutuyoruz. Harika bir çalışma” dediler. (MUSTAFA SAĞLAM)