SOSYAL GÜVENLİK EVRENSEL BİR HAKTIR

  • Eklenme Tarihi :05.07.2022 | 10:20

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği İskenderun Şube yönetimi ve üyeleri dernek binasında bir araya gelerek, 30 Haziran Emekliler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptılar.

SOSYAL GÜVENLİK EVRENSEL BİR HAKTIR

Emeklilerin içerisinde bulundukları durumdan söz edilen açıklamada, yaşanılan sıkıntılara da yer verildi.

 

Üyeler adına açıklamayı yapan TÜED Basın Sözcüsü Salih Bayar; “Sosyal güvenlik, çalışanların yaşlılık döneminde en kutsal hak olan emekliliğin de güvencesidir. 30 Haziran 1927 tarihinde emekli olan Ulu Önder Atatürk’ün emekli ve yaşlılara yönelik ‘Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur’ sözünü çok değerli buluyoruz.” dedi.

EMEKLİLİK EN ÖNEMLİ GÖSTERGE

Sosyal Güvenliğin Evrensel Bir hak olduğunu belirten Bayar, “Emeklilik, bütün ülkelerin refaha ulaşmalarında, en önemli gösterge olarak değerlendirilmektedir. Bir ülkede emeklilere sunulan yaşam kalitesi, o ülke hakkında en temel ölçüler arasında yer almaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) çok önemli bir araştırmanın sonuçlarını yayınlamış ve yaşlılık dönemindeki insanlara sağlanan sosyal güvencenin refah üzerindeki etkisinin önemine dikkat çekmiştir. Sosyal güvenlik, bütün ülkeler için vazgeçilmez ve ihmal edilemez, temel bir insan hakkıdır. Ülkemiz bakımından bir değerlendirme yapıldığında; istihdam ve emeklilik arasında doğru bir aktif/pasif dengesinin kurulması için yeni yatırımlara ve istihdama ihtiyaç vardır. Gençlerimizin birikimlerini değerlendirmek ve ülkemize katma değer kazandırmak için istihdam önceliğimiz olmalıdır. Sosyal güvenliğin en temel gelir kaynağı olan sigorta primlerinin artması için istihdam yaratılmalı ve geleceğe güvenle bakan bir ülke olmalıyız” şeklinde konuştu.

MÜCADELE VERİYORUZ

Emeklilerin sorunlarını her platformda gündeme getirerek, sorunların çözümü için mücadele verdiklerini kaydeden Bayar; “Ülkemizin kalkınmasında ve imarında alın teri olan emeklilerimize hak ettiği değerin verilmesi, sosyal devlet olmamızın bir gereği olarak da benimsenmelidir. Emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğünden, seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere de pay verilmelidir. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı, Alt sınır emekli aylığı, asgari ücret ile eşitlenmeli, Emeklilerimize dini bayram öncesi ödenen ikramiyeler güncellenmeli ve bir artış sistemine endekslenmeli, Sağlık hizmetlerinde emeklilerden katkı payları alınmamalı, Vergi iadesinin karşılığı olarak getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme oranları yüzde 10’a yükseltilmeli, Evi olmayan emeklilerimiz, TOKİ vasıtasıyla uygun koşullarda konut sahibi yapılmalı. Türkiye Emekliler Derneği, yukarıda sıralanan taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadele etmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber Merkezi)