SORUNUMUZ ÇÖZÜLMEZSE SANDIĞA GİTMEYECEĞİZ

  • Eklenme Tarihi :25.05.2023 | 13:01

6 Şubat depreminde zarar gören Hatay’ın Erzin ilçesine bağlı Kızlarçayı ve Kuyuluk Mahalle halkı mera sorunu çözülmezse 28 Mayıs’ta sandığa gitmeyeceklerini söyledi.

SORUNUMUZ ÇÖZÜLMEZSE SANDIĞA GİTMEYECEĞİZ

Kızlarçayı Muhtarı Ziya Altuğ, 6 Şubat depreminde mahallelerine ait 133, Kuyuluk mahallesinde ikamet eden 36 vatandaşın evinde ağır hasar oluştuğunu belirterek, “Günlerce hasarlı evlerine giremeyen vatandaşlarımız yağmur-çamur demeden o soğuk günlerde çadırlarda yaşamlarını sürdürdüler. Kuyuluk Mahallesi sınırlarında bulunan 246 dönüm meranın depremde zarar gören vatandaşlara köy evleri ve geriye kalan bölümlere TOKİ evleri yapılması için AFAD yetkilileriyle görüştük. 2 köy muhtarı olarak kendi aramızda protokol yaparak hemfikir olduk.” dedi.

BİR ARPA BOYU YOL KATEDİLMEDİ

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle meralara köy evleri yapılması için karar çıkmasına rağmen bir arpa boyu yol kat edilemediğini belirten Altuğ, “Söz konusu yere AFAD, DSİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olumlu rapor verdi ve buranın ihalesi yapıldı. Her ne hikmetse bu karara iktidar milletvekillerinin ve ilgili bakan yardımcısının engel olduklarını öğrenmiş bulunuyorum. Konuyu AK Parti Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ve MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’ya iletmeme rağmen onlarda sessiz kaldılar.”

ŞAHIS RANT UĞRUNA İŞGAL EDİYOR

“Bununla birlikte ihaleyi alan şahıs bir türlü bürokrasiyi aşıp iş makinelerini meraya girdiremiyor. Yukarıdan emir gelmeyince de İlçe Kaymakamı da sessiz kalıyor. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum: Biran önce 2 mahallenin bu sıkıntısının giderilmesini istiyoruz. Merayı kiralayan şahıs burada hiçbir şey yapmıyor. 3-5 Kaz, 50-60 koyun, 1 atı ve 1 eşeği var. Bu şahıs burada tarıma dayalı herhangi bir çalışma yapmıyor. Şahıs, burayı sadece rant uğruna işgal ediyor” diye konuştu..

BİZLERDE SANDIĞA GİTMEYECEĞİZ

Mahalle halkından Kamil Alkan da; “Madem, meranın köy evleri yapılmasına bakan yardımcısı ve iktidar milletvekilleri engel oluyor bizlerde sandığa gitmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Kuyuluk halkı adına konuşma yapan Hayrullah Sağlam ise konuşmasında şunları dile getirdi; “Depremde evim ağır hasar alığı için o soğuk kış günlerinde, ailemle birlikte bir inşaatın pencerelerine naylon çekerek yaşamaya çalıştık. Depremin üzerinde 4 aya yakın bir zaman geçti çaresizliğimizi hiçbir yetkiliye anlatamadık” dedi. (Haber Merkezi)