SOKAK LEZZETLERİNE YOĞUN İLGİ

  • Eklenme Tarihi :16.05.2022 | 10:27

Ayakkabıcılar çarşısında kavurma ve nohut dürümü yapan ve ‘Maykıl Sokak Lezzetleri’ olarak tanınan Halil Turgut, İskenderunluların kavurma ve suni kebaba ilgilerinin yoğun olduğunu söyledi.

SOKAK LEZZETLERİNE YOĞUN İLGİ

İskenderun’da kimsenin gerçek adını bilmediğini herkesin kendisini Maykıl olarak tanıdığını anlatan Turgut; “Kavurmayı benim hanım yapıyor evde, bende burada satıyorum. Öncelikle sıcak suyla yıkayıp temizliyoruz. İçerisine kuyruk yağı, baharat, salça koyarak hazırlıyoruz. Ramazan ayında işler biraz ağırdı ama inşallah bundan sonra daha iyi olacaktır. Kavurmayla birlikte nohut dürümü de yapıyorum” dedi.

 

ESNAFTA ZAM YAPMAK ZORUNDA KALIYOR

Malzemelere gelen zamların kendilerini olumsuz etkilediğini de söyleyen Turgut; “Zamlar tüm esnafları olduğu gibi beni de etkiledi. Aslında bu kavurmanın hakkı 15 TL değil 7-8 lira olmalı ama kurtarmıyor. Domates, biber, limon, nane, kimyon hepsi pahalı, piyasa serbest olunca böyle oluyor. Bir litre yağı 12 TL’ye alıyordum şimdi 34 TL, yazık günah değil mi, insanlar perişan oldu. Böyle olunca kebapçı da 30-35 TL’ye satıyor. Bunun bir düzeni olmalı, senede bir defa zam yapılmalı. Malzemelere zam gelince ne yapsın esnaf da zam yapıyor. Et alıyorsun bir kilo 140 TL, ben nohudu alıyorum 20 TL, haliyle ben daha ucuza satıyorum, benim ki pratiktir, insanlar da tercih ediyor. Umarım piyasa düzelir herkesin kazancı bol olur” diye konuştu. (Haber Merkezi)