SIZINTILAR ENDİŞE YARATIYOR - Hatay Gazetesi

SIZINTILAR ENDİŞE YARATIYOR

  • Eklenme Tarihi :24.06.2024 | 14:12
  • Muhabir :Haber Merkezi

SIZINTILAR ENDİŞE YARATIYOR

Hatay'ın İskenderun ilçesi sahilinde bulunan İskele bölgesindeki deniz suyu sızıntısı, önümüzdeki 5 Temmuz festivalinde kullanılacak olan Atatürk Anıt alanında su taşkını riski oluşturuyor.

Yüzyılın felaketine neden olan Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat depremleri sonrası zemini çöken  İskenderun sahilinde, kentin deniz suyu taşkınlarına karşı tahkimat çalışmalarıyla alınan önlemlerin yetersiz kaldığı gözlendi. Ancak özellikle İskele ve Atatürk Anıt alanı arkasında devam eden deniz suyu sızıntısı Bayram ve sonrasında da bölgede su birikintisine neden oldu. Sızan deniz suyu iskele önünü göle çevirdi, Atatürk anıt arkası ve önüne kadar taşan su birikintisi dikkat çekiyor.

SIZINTILAR ENDİŞE YARATIYOR

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından zemin çökmesi yaşanan  İskenderun sahilinde, kentin deniz suyu taşkınlarına karşı tahkimat çalışmaları son aşamaya gelmiş olsa da, özellikle İskele ve Atatürk Anıtı arkasında devam eden sızıntılar endişe yaratıyor.

Bayram süresince sahilde gezen vatandaşlar, özellikle Atatürk Anıtı arkasında karşılaştıkları sızıntılar nedeniyle zor anlar yaşadı. Kimileri ayakkabılarını ıslatmayı göze alarak geçiş yaparken, bazıları çocuklarını kucağına alıp suların üzerinden geçmek zorunda kaldı.

HENÜZ BİR AÇIKLAMA YOK

Bu arada  İskenderun Belediyesi tarafından, Türk Askerinin Hatay’a geçişi 5 Temmuz gurur günü dolayısıyla düzenlediği geleneksel festival için konser yeri olarak düşünülen Atatürk Anıt alanında sızıntı suyun birikmeye başlaması ise şimdiden idareyi düşündürmeye başladı.

Belediyenin festival konserleri için düşündüğü Anıt alanının dışında alternatif yer belirleyip belirlemeyeceği yönünde henüz bir açıklama yapılmadı.