ŞİDDET, HER ALANINDA KENDİNİ GÖSTERİYOR

  • Eklenme Tarihi :13.05.2024 | 08:40
  • Muhabir :Haber Merkezi

ŞİDDET, HER ALANINDA KENDİNİ GÖSTERİYOR

Eğitim sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, İstanbul'un Eyüp ilçesinde özel bir okul müdürü olarak görev yapan emekli öğretmen İbrahim Oktugan'ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesine tepki gösterdi.

 

Basın açıklaması yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ünsal, yaşanan olayın herkesi derinden üzdüğünü ifade ederek “Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da sarmalamış, eğitim emekçilerini de şiddetin hedefi haline getirmiştir” dedi.

BUGÜN YAŞANANLARA ZEMİN OLUŞTURDU

Şiddetin İstanbul'da da yaşandığı gibi ölümle sonuçlanan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Başkan Ünsal “Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez. Bugün bir Eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Bizzat bakanın yaptığı açıklamalarla eğitim sisteminin tüm başarısızlığının nedeni olarak öğretmenlerin gösterilmesi, CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmeni ve idarecileri veli ve öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur” şeklinde konuştu.

BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ

Mustafa Ünsal, Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesinin, öncelikle her fırsatta öğretmenleri, eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçtiğine dikkat çekti.

Okulda şiddet olaylarının durması için Milli Eğitim Bakanlığını acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırdıklarını vurgulayan Mustafa Ünsal “Yıllardır yaptığımız tüm uyarılara rağmen alınmayan önlemler bir eğitimciyi hayattan kopardı. Önceki gün 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yap-boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  İbrahim Oktugan öğretmenimizin ailesi başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz” diye konuştu.