SAMANDAĞ’DA BAKLA HASADI BAŞLADI

  • Eklenme Tarihi :17.05.2022 | 09:09

Samandağ’ın Avcılar Mahallesi’nde Yerli ve Mili Tohumları Geliştirme Projesi kapsamında ekilen Bakla’nın hasadı başladı.

SAMANDAĞ’DA BAKLA HASADI BAŞLADI

Buğday hasadına katılan Tarım ve Orman il Başkanı Ergün Çolakoğlu, “2021 Yerli ve Milli Tohumların bölgeye uygunluğunu göstermek ve kullanımını artırmak için Reyhanlı ve Kumlu İlçelerinde Pamuk, Reyhanlı, Antakya, Kırıkhan, Samandağ İlçelerinde Buğday ve Reyhanlı ilçemizde Bakla olmak üzere toplam 18 pamuk çeşidi, 8 Buğday çeşidi ve 1 Bakla çeşidi olmak üzere toplam 27 çeşidi ile demonstrasyon faaliyeti gerçekleştirildi. Bu yıl ise Antakya’da buğday Candaş, Erzin’de nohut İnci, Kırıkhan’da buğday Karmen, Reyhanlı’da buğday Ekinoks, pamuk Furkan ve Samandağ’da buğday Simge, bakla Salkım, bezelye Deren-Irmak yerli  ve  milli  çeşitlerin  çiftçi  şartlarında  64 dekar alanda demonstrasyon çalışmaları yapıldı. Bu alanların 5 dekarı Samandağ ilçemizde Salkım çeşidi ile bakla demonstrasyon denemesidir.” dedi.

Samandağ Avcılar Mahallesi'nde gerçekleştirilen bakla hasadına Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, İlçe Müdürü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü, Avcılar Mahalle Muhtarı ve üreticiler katıldı. (Haber Merkezi)