Salep Sezonu Açıldı

  • Eklenme Tarihi :17.10.2022 | 11:29

Sonbahar mevsimine veda etmeye hazırlandığımız şu günlerde serinleyen havalar ile birlikte Salep kazanları kaynamaya başladı.

Salep Sezonu Açıldı

 

Türkiye’nin kış içeceği olarak bir numaralı yerini koruyan salep yıllardır işinin ehli bir isim olarak bilinen Mehmet Harmankaya tarafından en leziz hali ile müşterilerine sunulurken bu yılda ilk salep Mehmet Usta tarafından müşterilere sunuldu. Muhteşem  lezzetinin yanında öksürük,bronşit ve bağışıklık sistemi başta olmak üzere bir çok faydası olan Salep,Kış soğuğunda koşturmacanız arasında iliklerinize kadar sizi ısıtacak bir lezzet olarak kış mevsiminin vazgeçilmez içeceği olma konumunu koruyor.

Salepi special sunumu ile bir de Kuru üzüm ,fındık,badem, hindistan cevizi, baklavalık Antep fıstığının yanında damla, bitter, sütlü, beyaz, frambuazlı ve vermiçelli damla çikolataları eşliğinde müşterilerine sunan Mehmet usta farkını ortaya koymaya devam ediyor.

Salep konusunda uzun yıllardır Antakya Köprübaşında verdiği hizmetle marka olan Mehmet Harmanka’ya sade ve bol malzemeli sunduğu salep çeşitleri ile şehrimizden olduğu kadar şehir dışından gelen vatandaşlarımızın akınına uğruyor. Salep tezgahını bu yıl yeraltı çarşısı üzerinde bulunan otobüs durağı yanına taşıyan Salep Ustası Mehmet Harmankaya,ilk günlerde gördüğü yoğun ilgiden oldukça memnun.

Gece geç saatlere kadar Salep kazanlarının kaynadığını ve yıllardır aynı kalitede salep lezzetini müşterilerine sunduklarını ifade eden Mehmet Harmankaya yöresel kıyafetleri ve sempatik kişiliği ile vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Salep’in faydalarını saymakla bitiremeyen Mehmet Harmankaya yaptığı açıklamasında:” Salep için ve boğaz enfeksiyonuna karşı güçlü olun, bağışıklık sisteminiz güçlensin. Kış mevsiminin favori içeceği olan salebin bağırsak çalıştırmada, öksürüğe iyi gelmede ve bronşiti önlemede faydaları vardır. Salep müsilaj özelliği sayesinde dokular üzerinde yumuşatıcı etki yapar,dokunun üzerinde bir nevi geçici bir katman oluşturarak dokuyu korur ve rahatlık verir. Bu konuda öksürük konusunda oldukça etkili olduğu görülür. Mide rahatsızlıklarına da iyi gelen salep hazmı kolaylaştırarak midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Bunun yanında üzerine eklediğimiz tarçın ile tüketildiğinde üst solunum yollarında oldukça etkilidir. Öksürük ve Bronşit tedavisinde destek olarak kullanılır. Kabızlığı önler. Zihni güçlendirir. Vücut sıcaklığını dengeler. İşte bu saymakla bitmeyen faydaları olan salebimizi içmek üzere herkesi Köprübaşındaki yeraltı çarşısı üzerinde bulunan otobüs durağı anındaki tezgahımıza bekliyoruz.”dedi.