Şair ve ozanları Belen’de buluştu

  • Eklenme Tarihi :24.08.2022 | 09:58

HAŞYAD (Hatay Şairler ve Yazarlar Derneği) İskenderun Temsilcisi Eşref Azğın Türkeri’in ev sahipliğinde kültür mirası olan gönül insanları şair ve ozanları Belen’in serin havasında bir araya geldi.

Şair ve ozanları Belen’de buluştu

Belen’in Kıcı Mahallesine gerçekleştirilen buluşmaya HAŞYAD Başkanı Ali Parlak, Aşık Sefil Ali, Aşık Mustafa İncedil, İbrahim Kurtini, Mustafa Cengiz, Muhittin Alaca, Hüseyin Celil, Adil Çetin, İTÜ’den Doç. Dr. Alparslan Ateş, Özçelik iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve mali sekreter Veysel Yayla, Fuat Kaya, Duran Aydın, Cumhur Göğer, Mehmet Azğın katıldı.

 

GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTILAR

İnciri ve çayın yanı sıra sevgi ekip, muhabbet biçilen gönül insanları şair ve ozanlar buluşmasında göz göze şiir ve türkü harmanladı, gece samimi bir ortamda geçti. Karşılıklı sohbetlerin yapıldığı şiirlerin okunduğu, sazlı sözlü buluşmada konuklara teker teker söz hakkı verildi, hem türkülerini, hem şiirlerini seslendirdiler, hem de kültür, sanat ve sanatçıya verilen değer hakkında görüşlerini paylaşma imkanı bulundu. 

HAŞYAD Başkanı Ali Parlak (Ozan Türkmen) başta olmak üzere, Ozan ve Şairler sahipsizlikten ve unutulmuşluktan yakındı. Hatay’ın değerleri olan ve ozanlık geleneğini sürdüren Âşık Sefil Ali, Âşık Mustafa İncedil, Aziz Tok ve İbrahim Kurtuni gibi halkın bağrından kopup gelen sanatçıların kolay yetişmediğine dikkat çekildi.

HAŞYAD (Hatay Şairler ve Yazarlar Derneği) İskenderun Temsilcisi Eşref Azğın Türkeri, bazı istisnalar hariç Belediye başkanlarının, siyasilerin ve mülki amirlerin gerekli özveri göstermediğinden yakınılan geceye katılanlara teşekkür ederek “Ama hepsi de milletine âşık, vatanına ve bayrağına sevdalılar. Eğer bir milletin ozanları çığırıyor, şairleri haykırıyorsa, o millet ayakta demektir. Temennimiz ozanlar ve şairler susmasın” dedi. (Haber Merkezi)