REYHANLI BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

  • Eklenme Tarihi :03.08.2022 | 11:20

DEVLET Su İşleri Genel Müdürü Lütfi Akca, Reyhanlı Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

REYHANLI BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yerel gazetelerde Reyhanlı Barajı ile ilgili çıkan haberlere karşılık yazılı bir açıklama yapan Akca, “Reyhanlı Barajı,3 Ekim 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın iştirakleriyle açılışı gerçekleştirilmiş olan, 9 bin 271 metre kret uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun kretine sahip bir barajdır. Reyhanlı Barajı offstream bir baraj olması sebebiyle kendi öz su kaynağı olmayan ve farklı kaynaklardan su aktarılarak göl oluşturulan bir baraj yapısına sahiptir. Bu sebeple Davutlar Regülatörü ve İletim Kanalı tamamlanmış olup, bu yapı da baraj gövdesi ile aynı tarihte hizmete alınmıştır.” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK KAPASİTELİ İLATİM KANALI

Davutlar Regülatörü ve İletim Kanalı ile ilgili bilgi veren Akca, “Reyhanlı Barajı su kaynaklarından biri olan Afrin Çayı üzerinde inşa edilen Davutlar Regülatörü ile Afrin Çayı'nın suları Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılmakta olup, aynı zamanda Reyhanlı Barajı'nın dolusavağı olarak görev yapmaktadır.  Bin 320 m uzunluğunda ve 60 m genişliğindeki Derivasyon Kanalı 26 adet radyal kapaklıdır. Toplamda 190,80 metre genişliğinde Regülatör ve 503,22 m uzunluğunda Kapama Seddesi ile "Türkiye’nin En Büyük Çevirme Yapısı" özelliğini taşımaktadır. Türkiye’nin en yüksek kapasiteli (Saniyede bin 534 m3) iletim kanalıdır. Bu yapıdan bugüne kadar Reyhanlı Barajı'na 60 Milyon m3 su aktarılmıştır.”

YILDA 239 HEKTOMEKREKÜP SU SAĞLANACAK

“Davutlar Regülatörü ve İletim Kanalı Afrin Çayı'nın suyunu Reyhanlı Barajı'na aktarmaktadır.

Karasu Çayı'nın suyunu Reyhanlı Barajı'na derive etmek için ise "Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1. Kısım (Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı) İnşaatı" tüm hızıyla devam etmektedir.

Bugün itibariyle;T1 Tüneli tamamlanmış, T2 Tünelinde ise 1920 m kazı ve destekleme imalatı ile bin 16 metre kaplama beton işleri tamamlanmıştır. 30 bin 625 metre trapez kesitli beton kaplama kanalımızın 17 bin metrelik kısmının kazısı tamamlanmıştır. İşimizin tümünde % 70 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Sözleşme kapsamında 2024 yılında tamamlanması planlanan bu yapıdaki çalışmalara hız verilmiş olup, 2023 yılı içinde tamamlanması hedeflenmektedir. Söz konusu inşaat tamamlandığında Karasu Çayı'nda oluşabilecek taşkınların önlenmesi ve Reyhanlı Barajı'na yıllık 239 hektometreküp suyun derivasyonu sağlanmış olacaktır.” dedi.

7 BARAJIN DEPOLAYACAĞI SUYU TEK BAŞINA DEPOLAYABİLİR

Akca, yazılı açıklamasını şöyle bitirdi, “Sonuç olarak; tüm aşamaları ile faydaya dönüştüğünde 7 Barajın depolandığı suyu tek başına depolayabilecek büyüklükte olan Reyhanlı Barajı, depoladığı bu devasa su kütlesiyle hem Amik Ovası'ndaki 200 000 dekar araziyi taşkınlarından koruyacak hem de tek başına Hatay’daki toplam tarım arazilerinin yaklaşık 4’te 1’nin sulu tarıma açılmasına olanak sağlayacaktır” (Haber Merkezi)