Prof. Dr. Cereci'den 40. Yılda 36. Kitap

  • Eklenme Tarihi :22.12.2023 | 11:05
  • Muhabir :ALİ GÖRÜN

İletişim profesörü Prof. Dr. Sedat Cereci'nin akademik yaşamının 40. Yılında yayınlanan Âdem'den Z Kuşağına İletişim Teknolojileri adlı kitap çalışması, Prof. Cereci'nin 36. İletişim kitabı olarak literatürdeki yerini aldı

Prof. Dr. Cereci'den 40. Yılda 36. Kitap

Yaklaşık 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitabın, 2024 Yılında elektronik ortamda yer alacağı bildirildi. 

İlk insan olduğuna inanılan Âdem'den başlayarak iletişimin serüvenini ve ilk insanların iletişim kurmak için kullandıkları tekniklerle başlayan kitabın içeriğinin, teknolojinin gelişimiyle yaşama egemen olan elektronik ve dijital medya teknolojileini de kapsadığı dile getirildi. 

Prof. Dr.  Sedat Cereci'nin önceki yıllarda kaleme aldığı İletişim Kurmak İnsan Olmaktır, İletişim Tekniklerinin Tarihi, Sosyal Medya gibi kitaplarla bütünleşen çalışmanın bir yandan da uygarlık tarihine işaret ettiği belirtildi. 

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde tamamlayan Prof. Cereci'nin 1982 yılından bu yana İletişim konulu makale ve kitaplarla dünya literatürüne geçtiği ve çektiği belgesellerle tüm dünyada tanındığı bildirildi. Prof. Dr. Sedat Cereci'nin bugüne kadar 100den fazla makakesinin, 36 kitabının yayınlandığı, 80den fazla bildiri ve 30dan fazla belgeselle 100den fazla ülkede etkinliklere katıldığı belirtildi. 

Belgesellerinde çoğunlukla etnik kültürleri çalışan Prof. Cereci'nin Türkçenin dışında İngilizce, Almanca, Arapça ve Kürtçe konuştuğu dile getirildi. Prof. Dr.  Sedat  Cereci'nin en çok yurtdışı deneyimi olan akademisyenlerden biri olduğu vurgulandı.