PETSHOPLARIN ZİNCİR MARKET ENDİŞESİ!

  • Eklenme Tarihi :02.07.2022 | 12:05

Yurt genelinde her geçen gün hızla yayılarak ara sokaklara kadar giren zincir marketler, bitirme noktasına getirdiği Bakkal amcadan sonra, petshop işletmecilerini de endişelendirmeye başladı.

PETSHOPLARIN ZİNCİR MARKET ENDİŞESİ!

İskenderun’da da evcil hayvan yemlerinin ve bazı malzemelerinin petshoplar dışındaki yerlerde de satılmaya başlanması, petshop işletmecilerini endişelendirirken, tepkisine de neden oldu.

 

Zincir marketlerde bile kedi ve kuşyemlerinin, kedi kumlarının satılmaya başladığını, bunun sektörlerine adeta bir darbe niteliği taşıdığını ifade eden Petshop İşletmecisi Mehmet Yavuz “Bu durum tüm sektörü etkiledi. Aynı zamanda sektörün yavaşlamasına ve gerilemesine sebep oldu” dedi.

Marketlerde, kırtasiyelerde, pek çok iş yerinde kuru malzemeler veya kuş satışı yapıldığına dikkat çeken Mehmet Yavuz “Petshop sektöründe devlete vergi ödeyip, dükkan kirası ile boğuşurken, halka hizmet sunmak, çocukları kötü alışkanlıklarından kurtarmak için yaptığımız çabalar ise boşa gitmektedir. Bundan dolayı da sektör büyük bir sıkıntı yaşamakta, bununla boğuşmaktayız. Örnek vereyim, bir kırtasiye, giyim mağazası kapısının önüne kuş koyarak, buna benzer petshop ürünlerini bulundurarak bizim sektörümüzü baltalamaktadırlar. Kedi köpek satışları da sıkıntılı...” diye konuştu.

Çiftliklerle bağlantılı olarak çalıştıklarını belirten Mehmet Yılmaz “Bunu da baltalamak, hayvanseverlere sırf şirin görünmek için bir yasayla bu engellediler. Biz zaten her halükarda aşı karneli, veteriner kontrollü hayvanların satışını yapıyoruz. Petshop’tan aldığınız her ürün kuru veya canlı olsun garantilidir. İnternet üzerinden de hayvan satışları yapılmaktadır ancak dolandırıcılık olayları da fazla oluyor. İnternet üzerinden yapılan satışlar belgeli değil. Kendi evinde kedisini köpeğini bir şekilde yetiştirip ‘sahibinden’ şeklinde satışlar bulunmakta. Bu da bizim sektörü genel anlamda etkilemektedir. Biz bu satışları belgeli olarak yapıyoruz, veteriner hekimlere yönlendirerek, her türlü aşısını ve kontrolünü takip edip müşteriyle diyalog halindeyiz” şeklinde konuştu.

İnternet üzerinden yapılan satışların her zaman sıkıntı yaşatabildiğini de sözlerine ekleyen Mehmet Yılmaz şunları paylaştı: “Aldığı hayvanı beğenmeyen ya da hayvanı hasta çıkıp da bize gelen çok kişi oldu. Biz de gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz, gerekirse veterinere yönlendiriyoruz. İnternet üzerinden dolandırıcılık da çok oluyor, bundan dolayı da çok mağdur olan vatandaşlarımız var. Ben 7 senedir bu işi yapıyorum, en az 250-300 tane ailemiz var kedi köpek sahiplenen. Büyük bir aile olduğumuzu düşünüyorum. Bu sektörün daralmaması sıkıntılar çekmemesi için büyüklerimizden her zaman destek bekliyoruz” (Haber Merkezi)