NEREYE BAKSAN BİR TAŞ OCAĞI VAR

  • Eklenme Tarihi :15.04.2024 | 15:02
  • Muhabir :Haber Merkezi

NEREYE BAKSAN BİR TAŞ OCAĞI VAR

YAŞANAN asrın felaketinin ardından, taş ocaklarının merkezi olan Hatay’da peş peşe taş ocakları açılmaya devam ediyor. Konudan müzdarip olan ve doğalarına sahip çıkmak isteyen Yukarı okçular Mahallesi sakinleri Antakya Çevre Koruma Derneği’nden konu hakkında yardım istedi.

 

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Nilgün Karasu, Yayladağı’na bağlı Yukarı okçular Mahallesi sakinleri ile bir araya geldi. Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bölgede incelemelerde bulunan ve vatandaşların sesine kulak veren ACKD Başkanı Karasu, Hatay’da tam 55 taş ocağının ihalesinin yapıldığını söyledi.

İhalesi yapılan taşocaklarının 5’inin Yukarı Okçular Mahallesi’nde bulunduğunu belirten Karasu, “Yayladağı'na bağlı Yukarıokçular Köyünden gelen talep üzerine muhtar ve ekip arkadaşları ile bir araya geldik. Hatay'da ihalesi yapılan 55  taş ocağının 5'i Yukarıokçular Köyünde faaliyete geçecek. Biri faaliyete başladı diğerleri için köy halkı direniyor taşacaklarının çevreye ve özellikle köye vereceği zararlar üzerinde sohbet ettik. Faaliyete geçen taş ocağının bulunduğu alan sit alanı ve 2  mağara mevcut olup, mağaraların girişlerinin kamufle edilerek kapatıldığını tespit ettik.”