MÜKEMMELİYET MERKEZİNİN TEMELİ ATILDI

  • Eklenme Tarihi :18.04.2022 | 10:10

Hatay’da, sertifikalı ve profesyonel kaynakçı talebinin karşılanması konusunda önemli bir faaliyet yürütecek olan Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

MÜKEMMELİYET MERKEZİNİN TEMELİ ATILDI

İskenderun Teknik Üniversitesi kampüsünde, eğitim ve hizmet verecek olan Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi’nin temel atma törenine Vali Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekili Abulkadir Özel, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun Kaymakamı İskenderun Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, proje ortağı kurum yetkilileri ve davetliler katıldı.

CİDDİ BİR İŞLEV GÖRECEK BİR PROJE

Temel atma töreninde konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Vali Doğan, “Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi göreve başladığım ilk zamanlarda gündemimize gelmişti ve hatta ilk DOĞAKA toplantısında da bu konuyu görüşerek, karar vermiştik. Bu konuda gerek üniversitemiz, gerekse Ticaret Odası gerçekten elini taşın altına koymakta. Biliyorsun yine bu kampüs içerisinde faaliyete geçirdiğimiz Meslek Edinme Merkezi’de yine hem üniversitemizin, hem de Ticaret Odamızın çabalarıyla gerçekleşmişti. Bugün burada atacağımız temel çok önemli. Bölgede sektöre bir ara eleman yetiştirme ve sektörün ihtiyaçlarını karşılama anlamında ciddi bir işlev görecek bir proje.

GEÇ OLDU AMA GÜÇ OLMASIN İNŞALLAH

“ Tabi bu tür projelere kaynak bulmak, ayırmak, bu tür projeleri hazırlamak, düşünmek ayrı bir marifet gerektirir. Teknik Üniversite böyle bir projeyle geldiğinde bizde bu projenin desteklenebilir olduğunu gördük ve kararımızı verdik. Pandemiden kaynaklı biraz gecikme yaşandı, geç oldu ama güç olmasın inşallah. Bugün burada atacağımız temel ile birlikte hızlı bir şekilde bu merkezi aktif hale getirerek sektörün hizmetine sunacağız. Üniversitenin, sektör ile birlikte çalışıyor olması beni gerçekten mutlu ediyor. Teknik Üniversitelerin, Türkiye’nin gelişimine, büyümesine katkı sağladıklarını görüyoruz, bu katkı da İlimiz Teknik Üniversitesinin yer almış olması bizi mutlu ediyor.

HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

“Türkiye’nin büyük projelerine İskenderun Teknik Üniversitesinden değerli hocalarımız katılması bizi mutlu eder, sevindirir bizler her türlü desteği vermeye hazırız. Sizler çalışın, üretin bizlerde arkanızdan gelelim. Gerek Ticaret Odasına, gerek İskenderun Teknik Üniversitesine ve DOĞAKA’ya şükranlarımı sunuyorum. Tabi Ankara’da ki işlemleri takip eden, gayret gösteren sayın Milletvekillerimize de teşekkür ediyor, tesisin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Rektör hocamızın gayretlerini takdir ediyorum. Herkesi saygıyla selamlıyorum, hayırlı ramazanlar diliyorum.” diye konuştu.

HATAY’DA 500’DEN FAZLA FİRMA VAR

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci’de, “Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi, bölgemizde özellikle kaynak konusunda hizmet veren her türlü sektöre hizmet verecek olup TR63 bölgesinde 3 binden fazla, Hatay sınırları içerisinde ise toplamda 500’den fazla firma bulunmaktadır. 2019 yılında yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde Türkiye’de kaynakçılıkta özellikle yetişmiş eleman eksikliği ve testlerin yapılması hususunda büyük bir elzem olduğu ortaya çıkmış. Şahsım ve Doç. Dr. Ersin Bahçeci tarafından projesi çizilerek, İTSO ve Doğaka’nın destekleri ile beraber hayata geçirilmiştir.”

CİHAZLARIN YÜZDE 80’İNİ ALDIK

“18 ay önce rektörlüğe geldiğimde bu projenin durduğunu öğrendiğimizde sağ olsunlar çok kıymetli devlet adamı Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bu durumu izah ettiğimizde her türlü desteği bizlere seferber etti. Şahsına sizlerin huzurunda desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum, bilime ve bilim adamına verdiği değerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Her yönden verdiği destekleri ile projemiz hayata geçirilmiştir. Şuan itibariyle merkezimizde işlem görecek gerekli cihazların %80’ini almış bulunmaktayız. Bu projenin yazılmasında beraber yazdığımız arkadaşım Doç. Dr. Ersin Bahçeci’ye, bize her zaman destek veren Müfit Tenlioğlu ve Selçuk Mıstıkoğlu hocamıza ve tüm iş ve işlemlerde, Ankara’da ki bütün prosedürlerde her zaman yanımızda olan değerli Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Tören Vali Doğan ve protokol üyeleri tarafından temel atma kurdelesinin kesilmesiyle son buldu. (Haber Merkezi)