MİLLİ EĞİTİMİN KARNESİ KIRIK NOTLARLA DOLU

  • Eklenme Tarihi :23.01.2024 | 10:13
  • Muhabir :Haber Merkezi

MİLLİ EĞİTİMİN KARNESİ KIRIK NOTLARLA DOLU

Eğitim ve öğretimin 15 günlük sömestr tatiline girmesi ile birlikte 20 milyona yakın öğrenci karne alırken, Eğitim Sen Hatay Şubesi’de Milli Eğitim Bakanlığı’na kırık notlarla dolu karne verdi.

 

Eğitim ve öğretimin 15 günlük sömestr tatiline girmesi ile birlikte 20 milyona yakın öğrenci karne alırken, Eğitim Sen Hatay Şubesi’de Milli Eğitim Bakanlığı’na kırık notlarla dolu karne verdi.

Deprem bölgesinde eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çeken açıklamayı Eğitim Sen Hatay il başkanı Özgür Tıraş ve yönetim kurulu üyeleri birlikte gerçekleştirdi.

EĞİTİM SEN HATAY’DAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA KÖTÜ KARNE

Eğitim Sen Hatay şubesi tarafından yapılan açıklamada; “2023/2024 eğitim öğretim yılının ilk yarısı bölgesel, cinsel, sınıfsal vb. eşitsizliklerin derinleştiği, çocukların eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamadığı, eğitime erişimde yaşanan sorunlar ile birlikte en temel sorunların varlığını sürdürdüğü bir dönem olmuştur. 6 Şubat depremleri deprem bölgesinde eğitim öğretimde yaşanan sorunların daha da ağırlaşmasını beraberinde getirmiş mevcut eşitsizlikleri derinleştirmiştir. Deprem nedeniyle birçok okul yıkılmış ve hasar görmüştür. Yıkılmayan, az hasarlı olan ve nisan ayında bir kısmı açılan okullara, eylülde başlanan tadilat nedeniyle eğitim öğretim aksamış çok sayıda öğrenci bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. İlimiz Hatay depremden en çok etkilenen illerden birisi olmakla birlikte 1. Yıl dönümüne yaklaştığımız bugünlerde sorunlarımız çözülmemiş aksine artarak devam etmiştir. Öncelikle Hatay’ın özel afet bölgesi ilan edilmesini, Hasarlı ve yıkılmış olan okullarımızın yerine bir an önce güvenilir okullar inşa edilmesini, Tüm öğrencilerimize bir öğün ücretsiz yemek verilmesini, Servislerin tüm öğrencilerimizi bir an önce eksiksiz bir şekilde taşımasını, Öğretmenlerin barınma sorununun sağlıklı ve güvenli alanlar olacak şekilde bir an önce inşa edilmesini, Kentimizde toplu taşımanın güzergah ve saatlerinin artırılmasını, Yaz saati uygulamasının kaldırılmasını Kentimizde bir an önce temiz içme suyu sorununun çözülmesini, Öğretmen, öğrenci ve velilerimiz ile psikososyal çalışmalar yapılmasını, Deprem bölgesinde çalışan kamu emekçilerinin ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesini, Resmi kurumların okulları bir an önce boşaltmasını talep ediyor ve mücadelemizi ikinci dönem büyüterek devam ettireceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.