MİLEYHA İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI!

  • Eklenme Tarihi :30.04.2024 | 11:47
  • Muhabir :MURAT MUTLU

MİLEYHA İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI!

Hatay’ın Samandağ İlçesi’nde 300 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Mileyha Kuş Cenneti, 6 Şubat’ta meydana gelen deprem sonrasında inşaat firmaları tarafından moloz atık sahası yapılması sonucu bölgenin Sulak Alan ilan edilerek koruma altına alınmasını talep eden Kuş Gözlemcisi Murat Akçimen tarafından sosyal medya platformu Change.org internet sitesinden imza kampanyası başlatıldı.

 

“Mileyha Kuş Cenneti Koruma Altına Alınsın” başlığı ile sosyal medya platformunda imza kampanyası başlatan Kuş Gözlemcisi Murat Akçimen tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’de gözlemlenen 490 civarı kuş türünden 287 tanesinin uğradığı Hatay’daki Mileyha Kuş Cenneti, sürekli molozlarını gelip inşaat alanına döken kamyonların, avlanmak  için alana giren avcıların, doğa bilinci olmayan insanların tehdidi altında. Özellikle, 6 Şubat depreminin ardından enkazlardan çıkan molozlar 1 yıldır Mileyha’ya dökülüyor. Bu alan uzun süredir bir avuç kuş gözlemcisinin bireysel çabaları ile korunmaya çalışılmaktadır. Sürdürülebilir olmaktan uzak bu çabaların yerine hukuki korumanın devreye girmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Türkiye’nin en önemli kuş çeşitliliğine sahip bu alanının acilen Sulak Alan ilan edilerek koruma altına alınması gerekmektedir. Bir kuş gözlemcisi olarak duyduğum bu haberler beni ve tüm doğaseverleri derinden yaralamaktadır. Ülkemizde doğasever olmayan insan olmadığına göre (!) bu sorun hepimizin sorunudur.” dedi.

GÖÇMEN KUŞLARININ ROTASI HATAY’DIR

Göçmen kuşların yeterli besin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için yolda can verdiklerini hatırlatan Kuş Gözlemcisi Murat Akçimen, “Göçmen kuşların göç rotalarından en önemlisi Türkiye üzerinden gerçekleşmektedir ve bu rotanın başlangıcı da Hatay’dır. Göçmen kuşlar sulak alan bulup beslenemeyince ölmekte, yavrular dönüş yolunda Afrika’ya kadar gidecek enerjiyi toplayamadıkları için göçlerinin tamamlayamadan yolda can vermektedir. Nitekim sulak alanlar, küresel ısınmayı 1,5 derecede tutma hedefi için kritik bir öneme sahiptir. Çünkü önemli karbon yutak alanlarıdır ve şehirler iklim krizinin etkilerine, özellikle aşırı yağış ve sellere karşı dirençli hale getirirler; aşırı yağışları bir sünger gibi emerek su baskınlarını önlerler. Göçmen kuşları ülkemize girdikleri noktada karşıladığımız, dönüş yolunda da uğurladığımız bu hayati nokta bir an önce Sulak Alan ilan edilerek koruma altına alınmalıdır. Aksi halde doğabilecek zararların geri dönüşü olmayacaktır. Kampanya ne kadar çok insana ulaşırsa hedefe o kadar kısa sürede varabiliriz.” açıklamasına yer verdi.

CHANGE.ORG İNTERNET SİTESİNDEN İMZA İLE KAMPANYAYA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ

6 Şubat’ta meydana gelen deprem sonrasında inşaat firmaları tarafından kaldırılan molozların Mileyha’ya dökülmesi sonucu Kuş Gözlemcisi Murat Akçimen tarafından başlatılan imza kampanyasına https://www.change.org/p/mileyha-ku%C5%9F-cenneti-koruma-alt%C4%B1na-al%C4%B1ns%C4%B1n?source_location=tag_ internet adresinden ulaşılabileceği bildirildi.