MESİRE ALANI TABİAT PARKI İLAN EDİLMELİ

  • Eklenme Tarihi :13.02.2024 | 16:11
  • Muhabir :Haber Merkezi

MESİRE ALANI TABİAT PARKI İLAN EDİLMELİ

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Ögünç, Kırıkhan mesire yerinin, Tabiat Parti ilan edilmesini istedi. Sık sık ağaç katliamlarına, maruz kalan mesire yerinin ancak bu şekilde korunabileceğini savundu.

 

Ögünç yaptığı açıklamada, “Kırıkhan Mesire Alanı yaklaşık 1200/1500 dekarlık 'Devlet Ormanı' statüsünde bir alan. İlk ağaçlandırma çalışmaları 1960 lı yıllarda başlıyor. Kırıkhan'ın tek ormanlık alanı. Buranın ağaçlandırılması katkı koyan büyüklerimize ne kadar teşekkür etsek yetersiz kalır. Doğal bir hastane burası. İnsana sağlık ve huzur veriyor. Bunun karşılığında vefasızlığa tam bir ihanete uğramaktadır. Hastane dediler kestiler, Okul dediler kestiler, Diş hastanesi dediler yine kestiler ve Kısa bir süre önce Milli Eğitime bağlı bazı yatırımlar için kesildi.” dedi.

KIRIKHAN MESİRE ALANI NASIL KURTULUR?

Yeni tnsislerin yapılacağına dairde halk arasında konuşulduğunu belirten Ögünç, “Önümüzdeki günlerde Adliye Binası ve İlçe Jandarma Komutanlık Binası için yeni yer tahsislerinin yapılacağı halk arasında konuşulan diğer bir konu.

Peki Kırıkhan Mesire yeri nasıl kurtulur? Şu an halihazırda 'Devlet Ormanı' statüsünde bulunan bu alanı korumaya mevcut yasalar yetmemektedir. Bu yüzden statü değişikliğine gidilerek 'Konaklama tipi Orman Parkı' yada 'Tabiat Parkı' ilan edilmeli. Ancak o zaman bölgenin kasıtlı tahribatının önüne geçebiliriz.” dedi.