MASATLI: TEDBİRLİ VE TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

  • Eklenme Tarihi :10.03.2024 | 11:42
  • Muhabir :Haber Merkezi

MASATLI: TEDBİRLİ VE TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

Hatay Valisi Mustaa Masatlı, her türlü suç örgütlerinin ve lobilerinin üzerine tavizsiz bir şekilde gittiklerini belirterek, kolluk kuvvetlerinin il genelinde 24 saat esaslı saha çalışmalarıyla, tedbirli ve teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

 

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, 1 Şubat-1 Mart tarihleri arasında yapılan asayiş çalışmaları ile ilgili düzenlediği Güvenlik Bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Valiliklerinin koordinasyonunda İl Emniyet Müdürlüğü’nün, İl Jandarma Komutanlığı’nın, il Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın istihbarat birimleri ve Asayişten ve güvenlikten sorumlu ilgili birimlerle haftalık ve aylık olarak bu tip, il asayiş ve güvenlik toplantılarını gerçekleştirdiklerini belirtti.

İl genelinde görev yapan başta kara kuvvetleri, sınır birlikleri ve deniz kuvvetlerinin de dahil olduğunu belirten Vali Masatlı, “Bundan böyle her ayın ilk hatasında ilimizin güvenlik ve asayiş çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki devletimiz, içişleri bakanlığımız, emniyet genel müdürlüğümüz, Jandarma genel Komutanlığımız, Sahil Güvenlik Komutanlığımız ile ilgili tüm birimlerimizin çalışmaları doğrultusunda, her türlü suç örgütlerinin ve lobilerinin tavizsiz bir şekilde gidilmektedir.” dedi.

MÜCADELEMİZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Hatay’da da kadim devlet yapılarına kast eden terör örgütleri, zehir tacirleri, insan kaçakçıları, tarihi eser kaçakçıları, siber suçlar trafik terörü gibi toplumun huzurunu ve güvenliğini tehdit eden, her kesimden mesai arkadaşları ile birlikte, tüm birimleriyle mücadelelerinin hız kesmeden devam ettiğini belirten Vali Masatlı, “Medeniyetler beşiği Hatay’ımızın hem bünyesinde barındırdığı doğal tarihi, kültürel zenginlikleri ile hemde jeopolitik konumu itibari ile oldukça önem arz etmektedir. Sınır illerinden biri olması hasebi ile ülkemizin Drtadoğu’ya açılan kapılarından biridir.”

TEDBİRLİ VE TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

“Bu bakımdan asayiş ve güvenlik konusunda hiçbir detay, gözardı edilmeden ilimizin huzuru için gerekli adımları atmaktayız. Emniyetimiz, Jandarmamız ve Sahil Güvenlik Komutanlığımız arasındaki uyum ve çalışmalar kadim şehrimizi hak ettiği huzura kavuşturmaktadır. Okul, hastane, kırsal bölgeler, sokak ve kent merkezi gibi insanlarımızın bireysel yada topluca bulundukları yerlerde özetle ilimiz genelinde 24 saat esaslı saha çalışmalarımız son derece, tedbirli ve teyakkuz halinde devam etmektedir.”

1 AYDA 669 BİN 190 ŞAHIS SORGULANDI

“Bugün Hatay’ımız genelinde şehrimizin ve hemşerilerimizin huzur ve güvenliğini sağlanması yönünde 2024 yılının Şubat ayı içerisinde asayiş ve güvenlik hizmetlerinden bahsetmek istiyorum. 1 Şubat-1 Mart 2024 tarihleri arasında kolluk birimlerimiz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Asayiş suçları kapsamında 669 bin 190 şahıs sorgulanmıştır. Yapılan sorgulamalar sonucunda bin 556 şahıs aranmıştır. Aramalar sonucunda da 10 fezleke firarisi şahıs, 225 hırsızlık şüphelisi yakalanmış, 273 şahıs tutuklanmıştır. 41 kayıp şahıs bulunurken, 3 bin 454 yoklama kaçağına gerekli tebligatlar yapıldı.”

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE

“Yapılan üst, işyeri ve ev aramalarında ise 62 adet ruhsatsız tabanca, 25 adet kuru sıkı tabanca, bin 608 adet fişek, 46 adet ruhsatsız tüfek ve 205 adet mühimmat ele geçirildi. Diğer taraftar narkotik suçlarla mücadele kapsamında, ay içerisinde 214 operasyon icra edilmiştir. Yapılan operasyonlarda, 275 şahıs yakalanırken, 14 şahıs tutuklandı. Yapılan aramalarda 5 bin 932 captagon, 801 sentetik ecza, 224 gram sentetik Cannobinaoid hammaddesi, bin 530 gram sentetik Cannobinaoid ve 4 bin 204 kilo esrar, 3 bin 865 gram metamfetamin, 7 kilo 178 gram skunk, 17 adet exstacy ele geçirildi.” dedi.

TOPLAM 51 MİLYON 442 BİN CEZAİ İŞLEM UYGULANDI

Vali Masatlı 1 Şubat-1 Mart tarihleri arasında yapılan trafik uygulamalarında ise, 227 bin 603 aracın sorgulandığını belirterek, “Yapılan uygulamalarda 22 bin 205 motosiklet sorgulanmış, 484 araç ve 216 motosiklet trafikten men edildi. 1 adet çalıntı motosiklet yakalanırken, eksikleri bulunan araç ve motosiklet sürücülerine toplam 51 milyon 442 bin cezai işlem uygulandı. Kaçakçılık ve organize Suçlarla mücadele kapmasında yakalanan 33 şahıstan 28’i tutuklandı. Yapılan aramalarda ise 446 kilo kıyılmış tütün, bin 787 kilo kaçak nargile tütünü, bin 24 adet emtia ürün, 5 milyon 406 bin 360 adet doldurulmuş ve boş makaron, 75 bin 530 paket gümrük kaçağı sigara, 246 elektronik sigara, 2 bin 516 litre kaçak akaryakıt, 106 adet kaçak cep telefonu, 225 adet telefon aksesuarı ve 81 adet sikke ele getirildi.”

İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPAN 45 ORGANİZATÖR YAKALANDI

“Diğer taraftan siber suçlarla da mücadele ediyoruz. Bununla ilgili 51 olay meydana gelmiş, 4 kişi yakalanmış, 3 bin 131 siteye de erişim yasağı getirilmiş, 68 aranan şahıs yakalanırken, bu manada da çalışmalarımız devam ediyor. Tabi ilimizin önemli konularından bir tanesi de göçmen kaçakçılığı insan ticaretidir. İnsan kaçakçılığına yönelik yapılan çalışmalarda ülkemize illegal yollarla mülteci sokmaya çalışan 45 organizatör yakalandı. Yakalanan 454 düzensiz göçmen, il göç idaresine teslim edildi. 4 aracada el konuldu. Ayrıca 449 yabancı uyruklu şahısa da yol izin belgesi almadıkları için yaptırım yapılarak 4 milyon 74 bin 112 lira para cezası uygulandı. Mağdur oldukları tespit edilen 112 şahısta il göç idaresine teslim edildi.”

TERÖRLE MÜCADELE DE 29 OPERASYON DÜZENLENDİ

“Terörle mücadele kapsamında, özellikle ilimizin dağ bölgelerinde 1 sığınak imha edilirken, 29 adli operasyon icra edilirken, bu operasyonlarda yakalanan 23 şahıstan 8’i tutuklandı. Mavi Vatanımızda da kolluk faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Sahil Güvenlik Komutanlığımız 4 bin 247 saat görev icra etti. Bu görevlerde 252 balıkçı teknesi, 253 öze tekne, 4 ticari gemi ve 46 ticari faaliyet gösteren tekne kontrol edildi. Yapılan kontrollerde 3 bin 300 kaçakçılık sorgulaması, 25 uluslararası sorgulama, 27 EPDK denetimi ve vergi denetimi yapılarak, 25 kişiye de para cezası uygulandı. Bir ay içerisinde 3 kolluk birimimiz ve bu birilerimize destek veren, kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve milli istihbarat teşkilatı olmak üzere çalışmalarına devam ediyor.” diye konuştu.