MAHALLE HALKI REZERV ALAN İSTEMİYOR! - Hatay Gazetesi

MAHALLE HALKI REZERV ALAN İSTEMİYOR!

  • Eklenme Tarihi :03.06.2024 | 13:26
  • Muhabir :MURAT MUTLU

MAHALLE HALKI REZERV ALAN İSTEMİYOR!

Antakya İlçesi’ne bağlı Aksaray, Saraykent ve Akasya Mahallesi’nde yaşayan depremzedeler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından mahallelerinin rezerv alan kapsamından çıkarılması için protesto gerçekleştirdi.

6 Şubat 2023 tarihinde Hatay’da meydana gelen ve Asrın Felaketi olarak nitelendirilen depremin üzerinden 15 ay geçmesine rağmen evleri hasarsız ve az hasarlı olarak tespit edilen Antakya İlçesi’ne bağlı Aksaray, Saraykent ve Akasya Mahallesi sakinleri, mahallelerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv alan kapsamına alınmasını istemiyor. Antakya’da Şükrü Balcı Caddesi üzerinde bulunan Ufuk Petrol yanında toplanan öfkeli kalabalık daha sonra başta Hatay Valisi Mustafa Masatlı olmak üzere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi protesto ettiler. 

EVİMİZE DOKUNMA!

Şükrü Balcı Caddesi üzerinde toplanan vatandaşlar mahallelerinin rezerv alan kapsamından çıkarılmasını istediklerini belirterek, “Evimizi rezerv alan kapsamında elimizden alamazsınız. Yıkıldık ama ölmeyeceğiz ve direneceğiz. Evlerimize dokunmayın. Ölen bir kere öldü, bizler ise her gün ölüyoruz. Hükümetin aldığı rezerv alan kararına bizler karşıyız. Deprem sonrasında hasarsız ve az hasarlı evleri onarıp oturabilirsiniz dediniz. Bizler o kadar masraf yaptık evlerimize. Şimdi ise rezerv alan kapsamında evlerimiz yıkılmak isteniyor. Bizler Akasya Mahallesi, Saraykent ve Aksaray Mahallesi sakinleri olarak mahallelerimizin Rezerv Alan kapsamından çıkarılmasını istiyoruz.” dediler. 

GÜVENLİK ŞUBE MÜDÜRÜ NACİOĞLU ÖFKELİ KALABALIĞI SAKİNLEŞTİRDİ

Akasya Mahallesi Şükrü Balcı Caddesi üzerinde toplanan öfkeli kalabalığı daha sonra çevrede geniş güvenlik önlemleri alan Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürü Gökhan Nacioğlu’nun devreye girmesiyle sakinleştirildi. Toplanan öfkeli vatandaşların “Vali Buraya!” sloganlarının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürü İsmail Ceylan’ı protesto alanına çağırarak sorunun çözülmesini sağladı. 

MÜDÜR CEYLAN MAHALLE HALKINDAN 5 KİŞİLİK HEYET İSTEDİ

Protesto alanına gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürü İsmail Ceylan öfkeli kalabalığa seslenerek, “Burada Rezerv Alan konusunda herkesin tepkilerini anlıyorum. Bu alanlar içerisinde benim bilgim dahilinde olan alanlar var. Diğer alanlar için ise değerlendirmeler nasıl yapılır? sorusunun cevabını içinizden seçeceğiniz 5 kişi ile müdürlüğümüzde toplantı yapalım. Bu alanlar için de vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile irtibata gireceğim.” diye konuştu.