KAÇAK AVCILAR İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İLE TESPİT EDİLSİN!

  • Eklenme Tarihi :15.09.2022 | 10:06

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şubesinden bir ekibe gerçekleştirilen silahlı saldırıyı şiddetle kınayan Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç faillerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi.

KAÇAK AVCILAR İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İLE TESPİT EDİLSİN!

Öğünç, Hatay'ın Defne ilçesinde göç eden yırtıcıları avlamak ve yemek gibi iğrenç bir alışkanlığı senelerdir sürdüren ve katliamcı zihniyetin mensuplarının Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü'nde görevli av koruma memurlarımıza yivsiz av tüfeği ile ateş açmış ve Av Koruma Memuru 4 çocuk babası Mehmet Ali Koşar’ı (43) görevi başında şehit ettiğini ve ekipteki diğer personel, Mehmet Atıcı ise hafif yaralandığını aktardı.

 

Faillerinin en ağır şekilde cezalandırılmaları benzer düşünce taşıyanlar üzerinde caydırıcı olacağına işaret eden Öğünç “Olay gerçekleşir gerçekleşmez DKMP teşkilatının Genel müdüründen itibaren hemen Hatay’a intikali ve olaya müdahalesi takdire şayan bulunmuştur. Bu tür saldırıların bir daha yaşanmaması için göç dönemlerinde özellikle de hafta sonları ülkemizin elinde olan ve birkaç tanesi de Hatay Uluslararası Havalimanı’nda bulunan İnsansız Hava Araçları’nın görev tanımına bu katillerin tespitinin de eklenmesi, özellikle göç döneminde av koruma görevlilerinin bilinen güzergah ve lokasyonlarda Jandarma Personeli ile birlikte hareket etmeleri ve mini insansız hava araçları vasıtası ile elde edilen delillerin bu katil sürülerinin kimlik tespiti ve tecziyelerinde esas kabul edilmesi hususunda gerekli yasal düzenlemelerin de yapılmasının gerekliliğini savunuyoruz. Av ve avcılık camiası ile ilintilenemeyecek bu katillerin ilimizde bulunan avcılık kulüpleri vasıtası ile de tespiti yönünde girişimler yapılmalıdır. Zaman zaman yerel avcılık gruplarının sosyal medya kapalı gruplarında DKMP ve çevre dernekleri için tehdit sayılabilecek paylaşımlar yapan şüpheli kişilerin tespiti hem avcılık camiasının bu çapulculardan temizlenmesi hem de kendilerini o gruplara dahil olarak legalize etmelerinin önüne geçecektir” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)