İŞÇİLERİ MUTLU ETMEK GÖREVİMİZ

  • Eklenme Tarihi :13.04.2022 | 10:01

Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, sendikalarına üye işçilerin, her platformda haklarını korumak için gece gündüz demeden mücadele ettiklerini kaydetti.

İŞÇİLERİ MUTLU ETMEK GÖREVİMİZ

Asli görevlerinin işçileri mutlu etmek, onların refah seviyelerini yükseltmek olduğunu ifade eden Güngör; “Metal sektöründe özellikle İsdemir, Ekinciler, MMK ve Yolbulan’da toplam 4900 üyemiz var, gece gündüz demeden bu üyelerimizin refah seviyesini yükseltmek için, sosyal sendikacılık anlayışını hakim kılmak için çalışıyoruz. Aynı zamanda Hak-İş’in il başkanlığını da götürüyorum, Hak-İş’e bağlı sendikaların da 14.700 tane üyesi var. Tabii sendikanın görevi sadece dört duvar arasında veya fabrikanın içerisinde sözleşme imzalamak değil aynı zamanda sosyal sendikacılık çerçevesinde onların refah paylarını dışarıda nasıl yükseltebiliriz, bürokratik işlerin nasıl yapabiliriz, hastanelerde, dışarıda bütün her şeyi ile uğraşıyoruz işçilerimizin. İşçileri mutlu etmek bizim asli görevimiz, asıl olan onlardır, biz onların vekiliyiz” dedi.

İSDEMİR’İN VE EKİNCİLERİN SÖZLEŞMESİ BAŞLAYACAK

Özellikle pandemi döneminde çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını da anlatan Güngör; “Çok şükür pandemi bitmek üzere, bu konuda rahatız. Bu dönemde MMK’nın sözleşmesini imzaladık, Eylül ayında başladı. Eylül ayında enflasyon 8 iken biz yüzde 24 oranında bir sözleşmeye imza attık ilk 6 ay için. Aynı zamanda Yolbulan sözleşmesi vardı, Yolbulan sözleşmesinde de bölgenin en güçlü sözleşmesini yaptık, 110'a varan ve sosyal hakları ile beraber 130'lara varan bir sözleşmenin altına imza attık. Yeterli mi, hiçbir zaman sendikacının aldığı ücreti yeterli görmemesi lazım, mevcut ücreti koyup üzerine ne alıyorsa gece gündüz bunun hesabını yapması lazım, çok şükür o konuda müsterihiz. Bu yıl içerisinde Eylül ayı itibariyle İsdemir’in ve Ekincilerin sözleşmesi başlayacak” diye konuştu.

15 BİN İŞÇİMİZ VAR

Örgütlenme çalışmalarına da devam ettiklerini belirten Güngör, örgütlü olmanın önemine vurgu yaparak; “Bu dönemde bunları yaparken aynı zamanda örgütlenme çalışmalarına da hız veriyoruz. Bölgemizde metal konuda hizmet veren yaklaşık 15.000 işçimiz var ama ne yazık ki bunların 50 oranında sendikalaşması var, sendikalı olmayan işyerlerindeki maaş durumları ortada. O yüzden her platformda dile getiriyorum, Özçelik İş Sendikası Başkanı olarak diyorum ki, sendikalı olan iş yerlerinin mutlaka desteklenmesi lazım, devletten hükümetimizden bu konuda mutlaka yardım bekliyoruz. Çünkü sendikalı olan işyeri ile sendikasız olan işyeri arasında bir rekabet oluyor. Haksız rekabete yol açmamak bizim asli görevlerimizden bir tanesidir.

ÇOK DOĞRU BİR LAF

Her zaman söylüyorum en kötü sendika, sendikasızlıktan iyidir lafı doğru bir laftır. Biz en iyi sendika olmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Anayasal bir haktır sendikalı olmak, bu konuda çekinmesinler, gelsinler şubemizi ziyaret etsinler, bizlerden sendika hakkında bilgiler alsınlar, sendikalı olan işyerleri ile sendikasız olan işyerleri arasındaki farkı net olarak göreceklerdir. Onun için bütün emekçileri sendika çatısı altında birleşmeye çağırıyorum. Örgütsüzlük maalesef kanayan bir yaramız, her ne kadar biz anayasal hakkınızdır, özgürdür diyorsak, maalesef işverenlerin mobbingi altındayız. Türkiye'de işsizlik yaklaşık yüzde 20'ler civarında, kişiler sendikaya üye olduğu zaman hemen işverenin baskısı altına giriyorlar ve orada bir mobbing uygulanıyor ve işçileri tekrar sendikasız yapmak için gayret gösteriyorlar ya da işten çıkarıyorlar. Bunu gören arkadaşlar tabii ki diğer arkadaşları da pes ettirmeye çalışıyorlar. Gerçek anlamda mücadele eden kararlı işçiler bunu başarıyorlar. Bu anlamda örgütlenmenin, sendikalaşmanın önümün açılmasını ciddi anlamda arzuluyoruz ve bekliyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)