HBB DRONE İLAÇLAMALARINA BAŞLADI - Hatay Gazetesi

HBB DRONE İLAÇLAMALARINA BAŞLADI

  • Eklenme Tarihi :21.06.2024 | 14:47
  • Muhabir :Haber Merkezi

İlaçlama Çalışmalarına İnsansız Hava Aracı Desteği

HBB DRONE İLAÇLAMALARINA BAŞLADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay genelinde 68 araçlık ilaçlama filosuyla sürdürdüğü çalışmalarına modern ve teknolojik bir ekipman olan insansız hava aracını ekleyerek karadan ulaşılamayan noktaları da ilaçlamaya başladı.

HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, sıcaklıkların artması ve uygun üreme koşullarının oluşmasıyla birlikte özellikle karadan ulaşımı kısıtlı olan üreme alanlarına yönelik, drone ile müdahale çalışmalarına başladı.

ZAMANDAN VE MALİYETTEN CİDDİ ORANDA TASARRUF

Büyükşehir Başkanı Mehmet Öntürk’ün talimatları doğrultusunda ve daha etkin, sürdürülebilir bir mücadele sağlanması hedefiyle filoya dâhil edilen insansız hava aracıyla zamandan ve maliyetten ciddi oranda tasarruf edilecek.

Drone ilaçlaması karadan ulaşımın kısıtlı ve zor olduğu, haşerelerin üreme alanı olan su birikintileri, gölet, bataklık ve sazlık alanlarda yapılıyor.

ÇALIŞMALAR KARADAN DA DEVAM EDECEK

Büyükşehir ekipleri konteyner kent, mahalleler, su kanalları, dere, foseptik çukuru, çöp konteynerleri ve kamunun ortak kullanım alanlarıyla resmi kurumlar gibi birçok alanda larva, fare ve haşerelere karşı çalışarak detaylı ilaçlama çalışmalarına devam edecek.

HBB yetkilileri drone ilaçlaması ile daha az zaman ve maliyetle daha etkili bir haşere mücadelesi yapma imkânına sahip olduklarını ve il genelinde ilaçlama çalışmalarının aralıksız devam edeceğini açıkladılar.