HATAY’DA YEŞİL DÖNÜŞÜM PROJESİ - Hatay Gazetesi

HATAY’DA YEŞİL DÖNÜŞÜM PROJESİ

  • Eklenme Tarihi :30.06.2024 | 11:23
  • Muhabir :Haber Merkezi

HATAY’DA YEŞİL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan "Yeşil Dönüşüm" projesi, bugün gerçekleştirilen lansmanla birlikte il genelinde önemli bir adım attı.

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Doğ’ana Kadın Kooperatifi, Çukurova Fidecilik ve Kartal Kimya iş birliğiyle hayata geçirilen proje, şehri daha yeşil ve yaşanabilir hale getirmeyi hedefliyor. HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından organize edilen etkinlik kapsamında, konteyner kentlerde yaşayan vatandaşlarımıza domates, biber ve patlıcan fidesi dağıtıldı. Bu dağıtımla birlikte vatandaşların kendi evlerinde tarımsal üretim yapma imkanı sağlanarak yerel ekonomiye de katkıda bulunulması amaçlanıyor.

ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDECEĞİZ

Proje hakkında açıklama yapan HBB Başkanı Mehmet Öntürk, "Hatay'ı daha yaşanabilir bir kent haline getirmeyi hedefliyoruz. İş birliği yaptığımız paydaşlarımızla birlikte şehrimizin çehresini değiştirerek sürdürülebilir bir çevre oluşturmayı amaçlıyoruz. Hem estetik hem de ekolojik açıdan önemli kazanımlar elde edeceğimize inanıyorum" dedi.

Proje kapsamında toprakla buluşturulacak olan yüzbinlerce fide ve bitkinin, şehrin karbon emisyonunu azaltarak "karbon ayak izi"ne olumlu katkı sağlaması planlanıyor. Yerel iklim ve toprak koşulları dikkate alınarak seçilen fidelerin düzenli bakım ve sulama ile sağlıklı bir şekilde büyütüleceği vurgulandı.