HATAY’DA 100. YIL KÖYÜ TANITILDI

  • Eklenme Tarihi :07.02.2024 | 08:59
  • Muhabir :Haber Merkezi

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Jandarma Asayiş Vakfı, Gülmek İyileştirir Derneği ve Blocks for Hope gönüllülerinin desteğiyle hayata geçirilen 100. Yıl Köyü projesinin tanıtım programı düzenlendi.

HATAY’DA 100. YIL KÖYÜ TANITILDI

Tanıtım toplantısına Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren, oyuncu İlker Ayrık ve STK temsilcileri katıldı. Yaşanan depremler sonrası MKÜ’nün bölgenin ayakta kalan en önemli kurumlarının başında geldiği belirten Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren, deprem sonrası süreçte üniversitenin hem sağlık hizmeti sunması hem de yerleşkenin şehre göre nispeten daha iyi durumda olması nedeniyle bütün yardımların organize edildiği, yardımseverlerin, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının bir arada olduğu bir yer haline geldiğini söyledi.

Projeye katkı sunan paydaşlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Eren, "Jandarma Asayiş Vakfı vasıtasıyla bu projeden haberdar olduk ve daha sonra projenin yapımcılarıyla bir araya geldik. Projenin kampüs içerisinde olmasının üniversitenin ayağa kalkmasına çok büyük katkı sağlayacağını düşünerek böyle bir projeye başladık." ifadelerini kullandı.

PROJE ÜNİVERSİTEMİZE BÜYÜK KATKILAR SUNACAK

 Projenin Üniversiteye çok büyük katkısı olacağını ifade eden Rektör Eren: "Üniversitedeki çalışanların hiçbirinin barınacak yeri yok. Bu nedenle şehirde TOKİ ve diğer kentsel dönüşüm vasıtasıyla yeni barınma imkanları oluşuncaya kadar barınma ihtiyacının bir kısmını karşılaması bakımından çok çok değerli. Çünkü sağlık hizmeti sunan doktorun, hemşirenin, öğretim elemanının, yöneticinin ve diğer personelin orada var olabilmesi, sağlıklı bir biçimde hizmet yürütebilmesi düzgün bir barınma imkanına sahip olmasından geçiyor. Projenin üniversiteye çok büyük katkısının olacağını düşünüyorum." dedi. 120 dönümlük geniş bir araziye kurulacak olan 100. Yıl Köyünde 300 evin yanı sıra destek birimleri ve istihdam atölyeleri yer alacak. İlk 3 yılında ücretsiz olarak depremzede ailelerin kullanımına sunulacak olan proje daha sonra Mustafa Kemal Üniversitesi Öğrenci Yurdu ve çeşitli üniversite birimleri yönetiminde kullanılacak.