Hatay Mutfağı Belgeseli Hüzünlendirdi

  • Eklenme Tarihi :07.01.2024 | 11:49
  • Muhabir :Haber Merkezi

 Hatay Mutfağı Belgeseli Hüzünlendirdi

Akademisyen ve belgesel yönetmeni Prof. Dr. Sedat Cereci'nin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri biriminin katkılarıyla 2 buçuk yıllık bir çalışmanın sonucunda 2021 yılında tamamladığı Tennûrdan Diste Hatay Mutfağı adlı belgeselin Çarşamba akşamı Mersin Kültürhane'de yaptığı gösterimde hüzünlü anlar yaşandı. Çokkültürlü Hatay Mutfağının kültürel tarihinin anlatıldığı belgeselde yer alan eski Hatay görüntüleri, etkinliğe katılanları duygulandırıp hüzünlendirdi. Çok sayıda Hataylı depremzede ve Hatay Hayat Ağacı Derneği üyelerinin katıldığı belgesel gösteriminin Hatayla ilgili anısı olanları da hüzünlendirdiği dile getirildi.

Hatay'ın tüm etnik unsurlarının mutfak kültürünün yer aldığı belgeseldeki Antakya görüntülerinin artık yalnızca anılarda kalmasının izleyicilerle yoğun bir duygu yüküne neden olduğu bildirildi.

Gösterimden sonra izleyicilerle yapılan söyleşide Hataylıların, Antakya'nın bir an önce eskisi gibi kurulmasını ve eski medeni atmosferin yeniden yaşanmasını istedikleri belirtildi.