Hatay Haahaları Belgeseli 2. Kez ADB'de

  • Eklenme Tarihi :01.11.2022 | 13:03

Hatay Haahaları Belgeseli 2. Kez ADB'de

Akademisyen ve belgesel yönetmeni Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından çekilen ve Hatay’ın binlerce yıllık geleneği haahaları konu edinen Hatay Haahaları adlı belgesel 20-24 Haziran 2023 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Detroit kentinde düzenlenen Media City Film Festival (MCFF)’inde gösterilecek.

Prof. Dr. Cereci’nin Hatay’da çektiği 4. film olan çalışmanın, New York’taki Slim Film Festivali’nin ardından 2. Kez Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterim listesine alındığı öğrenildi. Ortadoğu coğrafyasının hemen hemen tümünde yaygın olan zılgıt kültürünün Hatay’daki yansıması olan ve kökeni Asur Medeniyetine kadar dayanan Hatay haahalarını konu edinen belgeselin, kadim şehir Hatay’ın çok eski bir sözlü kültür örneğini ortaya koyduğu belirtildi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından, 2 yıl süren bir çalışmanın sonunda çekilen belgeselde, Hatay ve ilçelerinde yaşayan haaha geleneğinin, çoğunluğu Arapça ve Türkçe olan örneklerle anlatıldığı belirtildi. Antakya, İskenderun, Altınözü, Samandağı’nda yapılan çekimlerde, haaha geleneğinin tarihinin antropolojik ve tarihsel belgelerle açıklandığı, Prof. Dr. Bülent Arı ve Araştırmacı Yazar Mithat Kalaycıoğlu’na ait kaynaklardan ve sözlü tarih görüşmelerinden yararlanıldığı bildirildi.   

Arapça'da tezahürat anlamına gelen zılgıt adlı nidânın evrilmiş formu olan ve 4lü dizeler halinde, murabbâ olarak okunan haahaların, misafirlik, kına, düğün, asker uğurlaması, sünnet gibi özel günlerin vazgeçilmez ögesi olduğu, Prof. Cereci’nin belgeselinde çok sayıda haaha örneğine yer verildiği dile getirildi.

Belgeselde Prof. Dr. Osman Biçer, Dr. Öğr. Üyesi Nil Çokluk, Dr. Öğr. Üyesi Tülay Atay, Doç. Dr. Yusuf Okşar, Nazlı Betül Çam, Cafer Yaylacı, Celal Kıssacık, Senem Biter, Onur Samsum’un koordinatör, Murat Çam’ın kurgu operatörü olarak görev aldığı, Bülent Ateş’in filmin müziklerini yaptığı öğrenildi.

Şubat 2023 tarihinde Fransa’da uluslararası prömiyerini yapacak olan belgeselin, ardından Kanada’da gösterime gireceği ve daha sonra Sofya’da ve Amerika birleşik Devletleri’nde gösterim listesine alındığı bildirildi. Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, çoğunluğu etnik kültürlerle ilgili, Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice 30a yakın belgesel çektiği ve 60tan fazla ülkede festivallere katıldığı bildirildi.