HABİB-İ NECCAR CAMİ İLGİNİN ODAĞI

  • Eklenme Tarihi :12.10.2022 | 09:14

Hatay’ı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en gözde mekanlarından biri olan Habib-i Neccar Camisi ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

HABİB-İ NECCAR CAMİ İLGİNİN ODAĞI

 

Huzur veren serinliği ve kültürel mozaiği ile ziyaretçilerin ilgi odağı olar tarihi cami, yaz mevsiminde birlerce ziyaretçisini ağırladı. Antakya’da bulunan Habib-i Neccar Cami isminden dolayı hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar için ayrı bir önem taşıyor. Camiin avlusunda Hz. İsa'nın havarileri Yahya, Yunus ve Şem'un-ı Sefa'ya ait olduğu rivayet edilen kabirler bulunuyor. Ayrıca Cami’nin Müslüman alemi için önemi ise Anadolu’nun ilk camisi olması. Cami’de ayrıca Hz İsa’nın havarilerine inanan Habib-i Neccar’ın da kabri bulunuyor.

YABANCI MİSAFİRLERİN İLGİSİ FAZLA

Çeşitli kaynaklardan farklı bilgiler alınsa da Habib-i Neccar Camiinin avlusu özellikle yaz aylarında dolup taşıyor. Ezan sesine duaların karıştığı Habib-i Neccar Camiinin bir Roma tapınağının yıkıntıları üzerine inşa edildiği ve Anadolu’nun ilk camilerinden olduğu rivayetler arasında yer alıyor. Ortaçağ mimarisinin özelliklerini taşıyan Caminin minaresi 17. yüzyıldada yapılırken avluda 19’un yüzyıldan kalma birde Şadırvan bulunuyor.  Hz İsa’nın havarileri Yunus (Pavlus), Yahya (Yuhanna), Şem'un-ı Sefa ile onlara ilk inanan Habib-i Neccar’ın kabirleri ise caminin avlusundan 4 metre derinlikte bulunuyor. Kabirler özellikle Ramazan ayında kadınların ve Camiye gelen yabancı konukların uğrak yerleri arasında ilk sırada yer alıyor. (MUSTAFA SAĞLAM)