Gelecek İçin Denizlere Sahip Çık - Hatay Gazetesi

Gelecek İçin Denizlere Sahip Çık

  • Eklenme Tarihi :08.06.2024 | 08:02
  • Muhabir :Haber Merkezi

Gelecek İçin Denizlere Sahip Çık

Hatay'ın İskenderun ilçesinde bulunan balıkçı barınağında, Türkiye Çevre Haftası kapsamında “Gelecek İçin Denizlere Sahip Çık” etkinliği gerçekleştirildi.
İskenderun Belediyesi'nin ev sahipliğinde Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen etkinlikte, dalgıçlar tarafından denizden araç ve kamyon lastiği başta olmak üzere çok sayıda çöp çıkarıldı.
DERİNLERE SAYGI DALIŞI TOPLULUĞU ÖNCÜLÜK ETTİ
Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu tarafından 5 Haziran Çevre Haftası kapsamında  İskenderun barınağında hem kıyı hem de deniz altı temizliği yapıldı. Su altı temizliğinde özellikle araç ve kamyon lastikleri dikkat çekti.
Etkinliğin düzenlenmesine öncülük eden Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu üyesi Eray Boşnak, çevre etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Denizlerimizin korunması plastik kirliliğine dikkat çekilmesi ve binlerce deniz canlısının ölümünün engellenmesi açısından büyük önem taşıyor” dedi.
DAKİKADA 1 MİLYON PET ŞİŞE KULLANILIYOR!
İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Dünya'da dakikada 1 milyon pet şişenin kullanıldığına ve yılda 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketildiğine dikkat çekerek, “Ülkemizde cumhurbaşkanlığımızın himayesinde sıfır atık kampanyası düzenlenmiştir. Bununla ilgili sürdürülen ciddi çalışmalar var. Tüm STK’larla birlikte kamu kurum kuruluşlarının çevresel zararları en aza indirmek amacıyla, atıklardan kaynaklanan sıkıntıları bertaraf etmek maksadıyla düzenlenen çalışmalar devam ediyor. Bu anlamda da bugün buraya destek veren Hatay Büyükşehir ve  İskenderun belediyemize, il emniyet müdürlüğümüze, Sahil Güvenlik Komutanlığı’mıza, itfaiye daire başkanlığımıza ve organizasyonu düzenleyen Eray kardeşimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
DALGIÇLAR VE EKİPLER EL ELE VERDİ
Sahil Güvenlik, deniz polisi, HBB İtfaiye arama kurtarma dalgıçları ve Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu dalgıçları tarafından balıkçı barınağında yapılan deniz tabanı temizleme çalışmalarında araç ve kamyon lastiği başta olmak üzere çok sayıda çöp çıkarıldı.
Etkinlik sonrası, İskenderun Belediyesi tarafından dalgıçlara ve katılımcılara ikram yapıldı. Çevre etkinliğine İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Belediye Başkan Vekili Mehmet Önder, Hatay İtfaiye 1. Şube Müdürü Selçuk Ersoy, Hatay İtfaiye 2. Şube Müdürü Harun Reşit Kahraman, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ferit Ali Gündel, Sahil Güvenlik Doğu Akdeniz Grup Komutanlığı ekipleri, dalgıçlar ve Hatay İtfaiyesi Su Altı Su Üstü Arama Kurtarma ekipleri katıldı.

Haberin Videosu