GEÇİLMEZ KANYONU, ARTIK GEÇİLECEK

  • Eklenme Tarihi :11.08.2022 | 10:46

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü kuruluşu ile birlikte, bölgemize önemli katkılar sunacak, istihdamı ve refah seviyesini artıracak birçok projeye imza atmaya ve meyvelerini vermeye başladı.

GEÇİLMEZ KANYONU, ARTIK GEÇİLECEK

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Hatay Orman Bölge Müdürü Ali Özdemir, Orman ekosistemlerinin sürdürülebilir kalkınmada önemli bir rol oynadığına değinerek konuşmalarını şöyle sürdürdü “Ekoturizm,  “Sürdürülebilir prensipler çerçevesinde, çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahattir. Özellikle son yıllarda yaşanan pandemi ve kentli nüfusun artışına bağlı olarak, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, insanlarımızın doğadan beklentileri artmıştır. Bizlerde, Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüzün politikaları çerçevesinde ormanların sosyokültürel değerlerinden olan sağlık, estetik ve rekreasyon özelliklerine yönelik projeler geliştirmeye start verdik.

 

2 ADET EKOTURİZM ALANI TESPİT EDİLDİ

Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürlüğümüzce şuana kadar iki adet Ekoturizm alanı tespit edilerek, projeler hazırlanmaya başlandı. Hatay Bölgemiz için bir ilk olma özelliği taşıyan, Dörtyol Geçilmez Kanyonu Ekoturizm Alanı Projemiz ve Samandağ Batıayaz Ekoturizm Alanı Projemiz yöremiz ve ülkemiz halkına hayırlı olsun. Projelerimizi inşallah yılsonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyoruz.  Ekoturizm alanlarını belirlemeye yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

Dörtyol ilçemizdeki Geçilmez Kanyonu Ekoturizm Alanı, Kuzuculu Mahallesi Emirali bölgesinden başlayıp yaklaşık 9,0 kilometrelik bir hat üzerinde yer almakta, Samandağ ilçemizdeki Batıayaz Ekoturizm Alanı ise, yaklaşık 11 kilometrelik bir hat üzerinde yer almaktadır. Doğayla iç içe ziyaretçilerine güzel manzaralar sunan ekoturizm alanları, doğa içinde, yürüyüş, bisiklet parkurları ile doğal habitatı keşfetme imkânı veriyor” dedi. (Haber Merkezi)