GADİR HUM BAYRAMI KUTLANDI - Hatay Gazetesi

GADİR HUM BAYRAMI KUTLANDI

  • Eklenme Tarihi :23.06.2024 | 12:28
  • Muhabir :Haber Merkezi

GADİR HUM BAYRAMI KUTLANDI

Hazreti Muhammed’in Veda Haccı dönüşü Hazreti Ali’yi taltif ettiği gün olarak anılan Gadir-i Hum Bayramı, Hatay’da büyük coşku ile kutlandı. 6 Şubat’ta mydana gelen depremlerde en çok yıkımın ve can kaybının yaşandığı Hatay’da, Gadir Hum Bayramı dolayısı ile Buhurlar yakıldı, Hirisi kazanları kaynadı.

Sabah’ın ilk ışıklarıyla birlikte Hatay’daki türbelere koşan Alevi vatandaşlar, dualar edip buhurlar yaktılar. Akşamdan hazırlanan Hirisi kazanlarında kaynatılan Hirisiler dağıtıldı. Hirisilerini alan vatandaşlar renkli görüntülere neden olurken Samandağ’da bulunan Hz. Hızır Makamı’na ve Defne ilçesinde bulunan, türbelere  gelen vatandaşlar, dua edip bahhur yaktı.

Evlerde ve türbelerde, akşamdan kesilen kurban etlerinin buğdayla karıştırılması ve büyük kazanlarda pişirilmesiyle yapılan bayramın özel yemeği “hirisi”, başta depremzedeler olmak üzere vatandaşlara dağıtıldı. Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla kentte tarihi Uzun Çarşı’da ve prefabrik iş yerinde hizmet veren çok sayıda esnaf, dükkanlarını açmayarak kutlamalara katıldı.