FİDELER BÜYÜK TALEP GÖRÜYOR

  • Eklenme Tarihi :13.04.2022 | 10:05
  • Muhabir :

Pınarbaşı Mahallesi kanal boyunda satışı yapılan fidelere, havaların iyice ısınmasıyla yenileri eklenmeye başladı.

FİDELER BÜYÜK TALEP GÖRÜYOR

 Yılın on iki ayı çok çeşit fide satışı gerçekleştiren fidan üreticileri, bahar aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla sebze meyve fidelerini daha fazla satmaya başladı.

Domates, biber, salatalık, patlıcan, kabak, armut, çilek gibi çok çeşitli meyve ve sebze fidelerine taleplerin oldukça fazla olduğunu söyleyen Fidancı Gazi Dersuneli; “Talepler çok. Zamlar yüzünden herkes fideye koştu. Herkes balkonlarında dahi fide ekmeye başladı. Örneğin bir domates fidesi 2 lira, gayet uygun. Süs biberi, domates, patlıcan gibi fide çeşitlerine talep oldukça fazla. Müşterilerimizin talebine göre fide sağlıyoruz” diye konuştu.

SATIŞA SUNDUK

Fide alan ve üreticilik yapan bir fide alıcısı, meyve ve sebze fiyatlarının yüksekliğinden şikayet etti. Kendi bahçelerinde ektikleri fidelerle meyve ve sebze yetiştirdiklerini, yetiştirdikleri bu organik ürünlerle hazırladıkları gıdaları da mağazalarında satışa sunduklarını söyledi.

Çeşitli meyve ve sebze fideleri alan Nihat Yıldırım da; “Biber, domates, patlıcan çeşitli fideler aldım. Genelde farklı fideler alır dağıtırım. Ben aslında Trabzon Çaykaralı’yım. 50 yıldır Kırıkhan’dayım, Atik’te üç dönüm bir bahçem var, meyve ve sebze ağaçlarım var. Çin’den bile meyve getirdim. Fide fiyatları gayet normal, geçen yıl 1-1,5 TL’ye alıyorduk bu yıl 2-2,5 TL. Tabi her şeye zam geldi, inşallah iyi olur” dedi. (Haber Merkezi)