FESTİVAL ETKİNLİĞİ!

  • Eklenme Tarihi :15.11.2022 | 10:32
  • Muhabir :

Erzin Turunçlu Mahallesi, Turunçlu Giritliler Derneğinin 5. Geleneksel Güz Festivali düzenlenen törenle başladı. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen festivalin açılış konuşmasını Dernek Başkanı Yılmaz Çetin yaptı.

FESTİVAL ETKİNLİĞİ!

Çetin yaptığı konuşmada, “Hep birlikte, bu yıl 5.sini düzenleyeceğimiz Turunçlu Giritliler Derneği 5.Geleneksel Güz Festivalini sizlerle yaşamaktan son derece mutluyum. 5 yıl önce başlattığımız festivalimiz bazı imkansızlıklar nedeniyle geçtiğimiz yıllarda yapılamadı. Tüm imkanlarımızı kullanarak, özellikle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş ve Erzin Belediye Başkanı Sayın Ökkeş Elmasoğlu’nun katkılarıyla festivalimizi bu sene festival havasında yaşıyoruz” dedi.

DERNEĞİMİZİN AMACI BELLİ

Derneklerinin amacının Girit Türklerinin yaşantılarını, örf ve adetlerini gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu belirten Çetin, “Atalarımız yıllar önce buralara gelerek yurt edinmişler, bizlerde bundan sonra atalarımızdan gördüğümüz ve öğrendiğimiz örf ve adetlerimizi bizden sonraki kuşaklara aktarmak olacaktır. Ayrıca Türkiye’de bulunan tüm Giritlileri bir şemsiye altında toplamak tek hedefimiz. Bizlere bu güzel günümüzün festival havasında geçmesini sağlayan başta Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’a, Erzin Belediye Başkanı Sayın Ökkeş Elmasoğlu’na, festivalimizi onurlandıran Milletvekilimiz Sayın Suzan Şahin’e, CHP Erzin İlçe Başkanı Yalçın Elmasolu’na, Belediye Meclis Üyelerimize, Mahalle Muhtarlarımıza, uzaktan ve yakından gelen gönül dostlarımıza, Turunçlu Mahalle halkına teşekkür ederim” diye konuştu.

GİRİTLİ VATANDAŞLARIMIZI KUTLUYORUM

Giritlilerle birlikte bu mutlu anı yaşamak güzelin de daha güzeli olsa gerek diyen Milletvekili Suzan Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Yıllar önce ülkemize gelerek renk katan Giritli vatandaşlarımız bu gününü kutluyorum” dedi.

Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu; “Hem Erzin Belediye Başkanı olarak hem de Giritliler Derneği Üyesi olmaktan son derece mutluyum. Bu anlamlı günde sizlerle olmaktan son derece sevinçliyim. Giritliler kültürünün genç kuşaklara yaymanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki hep birlikteyiz” dedi.

GİRİT TÜRKLERİ HALK OYUNLARI

Konuşmaların ardından Turunçlu Girit Türkleri Halk Oyunları Ekibi oynadıkları oyunlarla ve Altın Kızların tiyatro gösterisi göz doldurdu.

Daha sonra  festivale uzaktan veyakından gelen davetlilerTurunçlu Girit Türkleri Fotoğraf Sergisi  hep birilkte izleyerek  resimlerdeki kişilerin evlatlar ve yakınları eski anılarını  yaşadılar. Turunçlu Güz Festivali etkinliğine; CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, CHP Erzin İlçe Başkanı Yalçın Elmasoğlu ve Belediye Meclis Üyeleri, Dörtyol Döksa der  başkanı emekli  öğretmen  ve köyün eniştesi Fevzi Yavuz ,Dörtyol Girit Türkleri katıldı.