Eski cezaevi çilek işleme tesisine dönüştü

  • Eklenme Tarihi :12.05.2022 | 10:51

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde bulunan eski cezaevi, belediye tarafından çilek işleme tesisine dönüştürüldü. Çilek işleme tesisinde üretilen Yayladağı çileği cipsi dünya pazarında yer alacak.

Eski cezaevi çilek işleme tesisine dönüştü

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, soğuk hava teknolojisi ile gıda işlemesi yaptıklarını belirterek,  “Bölge Milletvekilimiz Sabahat Özgürsoy Çelik’in destekleri ile kurmuş olduğumuz “Çilek İşleme Tesisine “çevrilen eski cezaevi binasında soğuk hava teknolojisi ile gıda işlemesi yapıyoruz.   Tesisimizin kapasitesinin saatte yaklaşık 300 kg olup içerisinde -35 ᵒC şok tüneli, -18 ᵒC oda, 0 ᵒC ürün muhafaza odası, kurutma kabini ile birlikte ürün seçme bandı, yükleme elevatörleri, taşıma ve seçme bandı, yıkama kurutma elavatörleri bulunuyor” dedi.

Hatay Valiliği ve DOĞAKA işbirliği ile kurulan tesis hakkında detayları bildiren Yayladağı Belediye Başkan Yalçın: “ Ürün kurutma, şoklama ve saklama faaliyetleri için tesisin aktif olarak çalışmalarına devam ediyoruz. Yayladağı Belediyesi bünyesine ait olan tesisimizde amacımız; bölgede hem istihdamı arttırma hem de bölgede yetiştirilen ürünleri yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

“YAYLADAĞI ÇİLEĞİ CİPSİ” DÜNYA PAZARINDA YERİNİ ALACAK

Raf ömrü, boyutu ve aromasıyla talep gören Yayladağı çileği cipsi, önümüzdeki günlerde Dünya pazarında yerini alacak. Yayladağı Belediyesi İşleme Tesisinde bölgenin en çok tercih edilen ve tüketilen ürünü olan Yayladağı Çileğinin kurutma işlemine başlandı. Yayladağı çileği cipsi, Yayladağı Kadın Kooperatifi üyeleri tarafından hazırlanıyor. (Haber Merkezi)