ERZİN’DE AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE TOPLU MÜCADELE AMAÇLI ZİRAY DAĞITIMI YAPILDI

  • Eklenme Tarihi :26.08.2022 | 09:15

Erzin’de Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesinde kullanılan Ziray(Cezbedici) bilgilendirme toplantısı ve dağıtımı Erzin Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünde yapıldı.

ERZİN’DE AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE TOPLU MÜCADELE AMAÇLI ZİRAY DAĞITIMI YAPILDI

Toplantıya İl Müdürü Ergün Çolakoğlu başta olmak üzere  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi Yöneticileri, Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi(EKÜY) ve Turunçgilde İyi Tarım Uygulamaları faaliyetinde bulunan üreticiler katıldı.  İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay’da turunçgil üretiminin önemli bir yere sahip olduğunu belirterek;  "İlimiz Türkiye turunçgil ihracatında üst sıralarda yer almaktadır. Turunçgil üretimindeki verim kayıplarının önemli bir bölümü Akdeniz meyve sineği adlı zararlıdan kaynaklanmaktadır. Akdeniz meyve sineği mücadelesi Ulusal Eylem Planı çerçevesinde tüm paydaşların sorumluluk alması ile kendi çalışma alanlarında gerekli tedbirleri uygulanması mücadelenin başarısını arttıracaktır. Akdeniz meyve sineği (AMS), polifag bir zararlı olup dış karantinaya tabi ve ihracatta toleransı sıfırdır. Turunçgillerin en önemli zararlısı olan AMS mücadelesi ülkemiz ekonomisi açısından önem arz etmektedir. Biyoteknik mücadele ve kısmi dal ilaçlamanın mücadelede başarılı olduğunu ve Bakanlığımızca uygulama yapan üreticilere biyoteknik mücadele destekleme ödemesi yapılmaktadır." dedi.

 

Katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı ve katılımcıların görüşleri alındı. Daha sonra Müdürlüğün bahçesinde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi(EKÜY) ve Turunçgilde İyi Tarım Uygulamaları faaliyetinde bulunan üreticilerimize toplam 2.500 litre (20 lt’lik bidonlarda) Ziray (Cezbedici) dağıtımı yapıldı. (Haber Merkezi)