ENSTİTÜDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ

  • Eklenme Tarihi :13.06.2022 | 11:22

Altınözü Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

ENSTİTÜDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ

Altınözü kaderini değiştirecek olan ve ilçeyi zeytincilik sektöründe çağ atlatacak olan Zeytincilik Araştırma Enstitüsü binasının kısa bir süre içerisinde yapımı tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.

İlçeye kazandırılacak olan Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün önemine vurgu yapan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, zeytinciliğin gelişmesi,  modern bir şekilde üretiminin yapılması ve işlenmesi noktasında Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ilçenin marka değeri olan zeytine değer kazandıracağını ifade etti. Başkan Sarı, “Yapımına devam edilen Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Altınözü’müzün, zeytin ve zeytinyağımızın hem marka değerinin arttırılması hem de bu binlerce yıllık ömrü olan kadim bitkinin hak ettiği değere ulaşması için çok önemlidir” dedi.

Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün faaliyete girmesiyle birlikte gen kaynaklarının araştırılması, zeytinde öncelikli çeşitlerin ve yağın kalitesinin tespit edilmesi, zeytin hastalıklarının tespiti ve tedavisi, sektörde dünya standartlarında üretim yapılması, sektörde faaliyet gösterenlerin dünyadaki benzeri sektör temsilcileriyle bağlantılar kurmaları gibi çalışmalar yürütüleceği ifade ediliyor. (Haber Merkezi)