EĞİTİMCİ KATILIMCILARA Bükreş'te EĞİTİM!

  • Eklenme Tarihi :10.10.2022 | 09:44

Türkiye’den öğretmen ve akademisyenlerden oluşan ekip Romanya’nın başkenti Bükreş’te dijital beceri kazandırma odaklı Web2 araçlarını kapsayan eğitimler aldılar.

EĞİTİMCİ KATILIMCILARA Bükreş'te EĞİTİM!

Belen Kaymakamlığının Romanya ortaklığıyla yürüttüğü Erasmus+ DIGItal YouTh projesi kapsamında Türkiye’den öğretmen ve akademisyenlerden oluşan ekip Romanya’nın başkenti Bükreş’te dijital beceri kazandırma odaklı Web2 araçlarını kapsayan eğitimler aldılar. Belen Kaymakamlığı ve ASALT Derneği Koordinatörlüğü işbirliğinde gerçekleşen eğitime Belen Kaymakamlığından Yeliz Sevim ile birlikte ülkemizi temsil eden 6 öğretmen ve akademisyen, Romanya’dan 8 gençlik çalışanı olmak üzere toplamda 14 kişi katıldı.

14 gençlik çalışanı için dijital beceriler edinmeyi ve artırmayı hedefleyen proje, katılımcıların gençlik alanında aktif olarak çalışmalar yapmasını sağlamak, gençlerin bilgi ve becerilerini artırmak ve yenilikçi araçlarla çalışmalarına destek olmayı hedeflemektedir. Bu dijital eğitimler gençlerin gelişen dünyaya ayak uydurmasını sağlamasının yanı sıra koordinasyon becerilerinin de gelişmesine katkı sağlamaktadır. 

Eğitime Erasmus+ uygulamasının işleyişinden ve  Digital Youth Projesinin hedeflerinden başlandı. Jamboard ve Kahoot web2 araçları kullanılarak proje kuralları oluşturuldu. Google docs, sheets, drive, Canva, Mentimeter, Actionbound, Admin Project vb uygulamalar tanıtılarak, beş günlük eğitim tamamlandı.

Eğitim sonrasında, Katılımcılar kendi ülkelerine ait olan yiyecek içecek, müzik, dans ve farklı gösterilerle kendilerine ait olan geleneklerinin tanıtıldığı kültür geceleri düzenlendiler.

Belen Kaymakamı Sayın Mahmut Sami YILMAZ; “ Erasmus+ programı kapsamında öğretmen, öğrenci, yönetici ve akademisyenlerimizi yurtdışına göndermeye devam ediyoruz. Kültürlerarası benzerlik ve farklılıkları keşfetmek, karşılıklı saygı ve hoşgörü bilincini geliştirmek adına, farklı kültüre ait bireylerin birbirini tanımaları, kültürlerarası farkındalıklarını arttırmaları, gelişen dijital ortamı takip ederek kendini geliştirmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu eğitimler, Ülkemize ve proje ortağı ülkelerede katma değer sağlamaktadır.  Projelerden sorumlu Koordinatörümüz Yeliz Sevim’e, katılımcılara, ve emeği geçen tüm ekibe teşekkür ediyorum.” dedi.