DÖRTYOL DEVLET HASTANESİ AÇILDI

  • Eklenme Tarihi :10.06.2022 | 10:14

DÖRTYOL Devlet Hastanesi düzenlenen törenle açıldı.

DÖRTYOL DEVLET HASTANESİ AÇILDI

Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği, Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) yönetiminde yapımı tamamlanan Dörtyol Devlet Hastanesi’nin açılış törenine Hatay Valisi Rahim Doğan, Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro, AB Komisyonu DG NEAR B Direktör Yardımcısı Henrike Trautmann, AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat ve hastane çalışanları katıldı.

 

AB Komisyonu DG NEAR B Direktör Yardımcısı Henrike Trautmann törende yaptığı konuşmada, yaptıkları konuşmalarda, Türkiye ile özellikle mülteciler konusunda ortak çalışmalarının devam edeceğini, açılan hastanenin mültecilerin yoğunlukta yaşadığı bölgede sağlık hizmetlerinin aksamaması adına önemli bir merkez olacağını söyledi. 

SURİYELİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin dünyada yaşanan insani krizlere duyarlı ülkelerin en başında geldiğini söyleyen Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay, "Göç ve mülteci akınından en fazla etkilenen ülkelerden biri Türkiye. Ülkede geçici koruma altında olan Suriyelilere yönelik çalışmalar devam ediyor. Açılışını yaptığımız bu 250 yataklı hastane Suriyeli misafirlerimizin yoğunlukta yaşadığı bölge dikkate alınarak hizmete açıldı” dedi.

TÜRKİYE DESTEK BEKLİYOR

Hatay Valisi Doğan, sağlık sektöründe Türkiye’nin sürekli gelişen bir konumda olduğunu dile getirerek, "Yatırımlar devam edecek. Arsuz’da, Belen’de, Samandağ’da, Hassa’da olmak üzere 4 hastaneyi daha hizmete açacağız. Bu hastanenin ise farklı bir anlamı var. Avrupa Birliği, Fransız Kalkınma Ajansı ve Türk Sağlık Bakanlığı’nın birlikte yaptığı hastane. Onlar da bize göç konusunda hassasiyetimiz için teşekkür ediyorlar. Fakat Türkiye teşekkür dışında sınırın hemen ötesinde bulunan ve ülkemizin güvenliğini tehdit eden yapıların bertarafı noktasında destek bekliyor" diye konuştu.

Kurdele kesimi sonrası protokol üyeleri hastaneyi gezip, hastaları ziyaret etti.

2017'de AB'nin Türkiye Cumhuriyeti’ne 40 milyon euroluk hibe finansman sağlamasının ardından 2018’de yapımına başlanan Dörtyol Devlet Hastanesi, hizmete girdi. Hastane Dörtyol, Erzin ve Payas bölgesindeki yaklaşık 300 bin kişiye hizmet verecek. (Haber merkezi)