DEPREMZEDELERİN KİRA YARDIMI NEDEN KESİLİYOR

  • Eklenme Tarihi :08.01.2024 | 10:23
  • Muhabir :Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, depremzede vatandaşlara verilen kira yardımının anlayamadıkları sebeplerden dolayı kesildiğini belirterek iktidara seslendi.

DEPREMZEDELERİN KİRA YARDIMI NEDEN KESİLİYOR

Kara yaptığı açıklamasında, “Depremin üzerinden tam 11 ay geçti. AFAD Depremzedelerimiz için kiracılara 3 bin lira, ev sahiplerine de 5 bin lira kira yardımı yapıyor. Ancak vatandaşlarımız çocuklarını okula yazdırmak için veya .ir KYK yurduna onları o bölgeye yerleştirebilmek için veya tedavi olabilmek için şehir dışına çıktıklarında, herhangi bir misafirhanede kaldıklarında veya otelde kaldıklarında, bizim anlayamadığımız şekilde bu kira yardımlarını ve desteklerini kesiyor.” dedi.

UYGULAMALARA SON VERİN

Vatandaşlardan uçak, konaklama gibi, otele veya misafirhaneye giriş-çıkış tarihlerini gösteren belgelerini ibraz etmeleri istendiğini belirten Yıldırım, “Bir aylık kirayı neden kesiyor? Bunu gerçekten anlamakta zorluk çekiyoruz. Şimdi biz buradan idareye tekrardan sesleniyoruz. 3 bin lira veya 5 bin lira, zaten buralarda kiralık ev bulabilmek için yeterli bir miktar değil. Birde siz, depremzede yurttaşlarımız şehir dışına çıktığında bunları kesiyorsunuz. Belge ibraz edilmesine rağmen prosedürler uzuyor. Biliyorsunuz ki, bir çok kurum komplike olarak, Hatay’da ve diğer deprem bölgelerinde hareket edemiyor ve depremzede yurttaş, iki ay önceki yardımını alabilmek için yine kurumların kapısında dertleniyor. Bir an evvel, bu şekilde, yapılan uygulamalara son verin.” dedi.