DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE ŞOK KARAR

  • Eklenme Tarihi :13.01.2024 | 12:07
  • Muhabir :Haber Merkezi

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE ŞOK KARAR

6 Şubat depremlerinde en çok can ve mal kaybının yaşandığı Antakya'da depreme yakalanan ve 4,5 saat boyunca göçük altında kalan 16 yaşındaki sporcu tek yumurta ikizi depremzede kız kardeşler, Alanya'da kaldıkları okul pansiyonunda aynı yatakta yattıkları için 'eşcinsel' oldukları gerekçesiyle okul idaresince okuldan ve yurttan uzaklaştırılmak istendi. Baba Mehmet Tuzsuz konuyu yargıya taşımaya hazırlanırken, Antalya Valiliği olayla ilgili soruşturma başlattı.

DEPREMDE YAŞAMADIKLARINI YAŞADILAR   

Gerek okul yaşantılarında gerekse uğraştıkları spor dalında başarılı olan Hataylı depremzede öğrenciler, depremden sonra okula devam edebilmek için kayıtlarını Alanya Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi'ne kayıt yaptırdı. Bunun üzerine Tuzsuz kardeşler, okulun yurdunda kalmaya başladı. Baba Mehmet Tuzsuz'un aktardığına göre; çocuklardan biri göçük altında kalmanın korkusuyla kardeşiyle aynı yatakta uyumaya başlayınca, öğrencilerden biri durumu yurt yönetimine şikayet etti. Yurt Rehber Öğretmeni Ş.Y., çocukların durumunu analiz etmek yerine "siz eşçinselsiniz" diye suçladıktan sonra, çocukların babaları Mehmet Tuzsuz'u arayarak, "Kızların eşçinsel, gel kayıtlarını al. Okulda ve yurtta kızları istemiyoruz" demesi üzerine şok yaşadı.

BİR İFTİRA NE GETİRDİ     

Deprem travmasını üzerinden atlatamayan 16 yaşındaki çocukların babası Memet Tuzsuz; "Okul idaresine bana bunu ispatlayın, diyorum. Yönetim ispatlamıyor. Daha sonra 15 Aralık akşamı yönetim öğrencileri hiçbir gerekçe göstermeden yurttan attı. Çocuklarım, o geceyi bir tanıdığımızın evinde  

geçirdi. 5 Ocak tarihinde de Okul Müdürü arayıp, 'Çocukları disipline sevk ettik, gel kaydını al. Çocuklarının adı okulda çıktı, ben tutamam okulda" dedi.

Ben o gün de söyledim, şimdi de söylüyorum. Belki ben göremedim, diyelim ki böyle bir durumdalar, tedavi ettirelim, dedim. Buna rağmen çocuklarımı suçlayıp durdular" ifadesinde bulundu.

GELECEKLERİ RİSK ALTINDA   

Çocuklarının bir öğrencinin ifadesiyle suçlandığını ve depremde yaşamadıklarını depremden sonra yaşadıklarından yakınan Tuzsuz, yakınmalarını şöyle sürdürdü: "Çocuklarımın durumu ortada. Hatay'da okul yok ki, Hatay'a götüreyim. Antalya ve Alanya'da ilgili ve yetkililere başvurdum. Çocuklarımın psikolojisi bozuldu. Çocuklarıma atılan iftira yüzünden gelecekleri de risk altında. Oysa benim çocuklarım, parmakla gösterilen dünya şampiyonu olmuş çocuklar. Türk adaletine güveniyoruz ve hakkımızı sonuna kadar arayacağız."