DAHA CİDDİ DENETİMLER İSTİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :14.06.2022 | 11:09

Arsuz Kent Konseyi Nardüzü Mahalle Meclisi ve Mahalle Sakinler adına Fırat Çiçek Nardüzü Mahalle Meclisi ve Mahalle Sakinler bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

DAHA CİDDİ DENETİMLER İSTİYORUZ

Hatay’ın Arsuz ilçesinde bir antrepo da çıkan yangının ardından Arsuz Kent Konseyi Nardüzü Mahalle Meclisi ve Mahalle Sakinler bir araya gelerek bölgede kontrolsüz yapılaşma ve oluşan yangınlardan dolayı tedbirlerin alınması gerektiğini söylediler.

Arsuz Kent Konseyi Nardüzü Mahalle Meclisi ve Mahalle Sakinler adına Fırat Çiçek, En son antrepoda çıkan yangında tek tesellimiz can kaybının ve yaralanmanın olmayışıdır diyerek şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle  Antrepo ve zarar gören işyeri sahiplerine, çalışanlarına ve yangından etkilenen tüm çevre halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Yangında kaybedilen her şey milli servetimizdir, emeğimizdir. Bir daha yaşanmamasını dileriz. Arsuz Kent Konseyi Nardüzü Mahalle Meclisi ve Sakinleri olarak, mahallemizde her geçen gün büyüyen sanayileşme sürecinden rahatsız olduğumuzu birçok ortamda dile getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Kontrolsüzce açılan depolar ve fabrikalar konut ve yaşam alanlarının içine kadar girmiş durumdadır.”

SUYUMUZ TOPRAĞIMIZ KİRLENİYOR

“Depolama alanları ve sanayi tesisleri ile yaşam alanlarının, bir arada olması birçok tehlikeyi beraberinde getirmektedir. İki sene önce yaşanan ve bu son yaşadığımız yangın olayı endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu tekrar göstermiştir. Yaşam alanlarımızda bulunan bu sanayi alanları maalesef yeterli miktarda denetlenmemektedir. Patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı özellikte olabilen birçok ürün kontrolsüzce ve iş güvenlik kurallarına uyulmadan bu alanlarda depolanabilmektedir. Herhangi bir yangın durumunda bütün çevreyi ve yaşam alanlarını tehdit etmektedir. Can ve mal kaybı riski yanında havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirletmektedir.”

TOPRAK VE HAVAMIZA DOKUNMASINLAR

“Mevcut durumda; Ruhsat alanı dışında çalışma yapan, iyi depoculuk uygulamalarına aykırı çalışan, iş ve çevre güvenliği önlemlerini almayan, bölgenin imar planına aykırı şekilde yapılanmış ve çevre kirliliğine sebep olan tüm işletmelerin ilgili kurumlarca daha sık ve daha ciddi denetlenip kanun ve yönergelere uygun çalışmalarının sağlanmasını talep ediyoruz. Mahallemizde, her geçen gün gelişi güzel artan ve hatta konut imarlı alanlarda dahi, hızla yapılaşan sanayileşme sürecine tamamen karşı çıkıyoruz. Mahalle sakinlerimizin ve çocuklarımızın ihtiyacı olan yaşam ve oyun alanlarına, parklara, temiz toprak ve temiz havaya daha fazla dokunulmasını istemiyoruz.” (Haber Merkezi)