ÇEVRECİ FİLTRELER ÜRETİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :14.04.2022 | 10:18

Kısa adı Ak-Fil olan Aktif Filtre Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tarık Dinçer, çevreci filtreler ürettiklerini belirterek beş yıllık hedeflerinin minimum 20 milyon dolarlık ihracat yapmak olduğunu söyledi.

ÇEVRECİ FİLTRELER ÜRETİYORUZ

Filtre denince akla otomotiv ve iş makinalarında kullanılan filtreler geldiğini ancak kendilerinin onlardan ayrı bir sektörde, çevre dostu olduklarını kaydeden Dinçer; “Daha güçlü makinelerin, daha güçlü cihazların filtrelerini üretiyoruz. Çok özel bir filtre üretiyoruz. Bizim sektör alanımız çok geniş, genellikle İskenderun'da Türkiye'de bilinen filtre sistemlerinden hariç filtre üretiyoruz. Terzi modeli ile birçok şeyi elle yaptığımız için daha kaliteli, daha spesifik ürünler üretiyoruz. Şu anda dünyanın ne kadar buna ihtiyacı olduğu da görülmektedir zaten çevre kirliliğinden dolayı. Bizim ürün çeşitliliğimiz uçaklardan tutun, gemiler, büyük iş makineleri, enerji sektöründeki büyük havalandırma sistemleri gibi birçok alanda üretim yapmaktayız” dedi.

YÜZDE 90’I İHRAÇ EDİLİYOR

Üretimlerinin yüzde doksana yakınını ihraç ettiklerini ifade eden Dinçer; “Ak-Fil’in özelliği ihracat firması olması, üretimimizin yaklaşık yüzde 85-86’sını ihraç ediyoruz. İç piyasadaki müşteri portföyümüz genellikle zor filtreleri yapıyoruz, yurtdışından getiremedikleri filtreleri yapıyoruz. Devlet kurumunun birçok fitresini millileştirdik. Devlet Demir yollarının, havacılık, savunma sanayinde birçok filtreyi millileştirerek ülkemizde üretmekteyiz. İhracat haricinde ürettiklerimiz de ithalatın önünü kesen üretimler oluyor” diye konuştu.

HAMMADDE SIKINTISI

Hammadde konusunda yaşadıkları sıkıntılardan da söz eden Dinçer; “Türkiye'de kağıt üretimi yok onunla ilgili sıkıntı yaşıyoruz, kağıt dışında hammaddelerimiz de var. En büyük hammaddelerimizden biri sac, o Türkiye'de üretiliyor, onunla ilgili çok zorluk yaşamıyoruz. Kendi tutkalımızı kendimiz üretiyoruz, kartonlarımızın birçoğunu kendimiz üretiyoruz. Bunlar bizim için bir avantaj ama yine de hammaddeyle ilgili sorun yaşıyor muyuz tabii dünya yaşıyor bizde bunu az da olsa yaşıyoruz. Bizim pazarımız çok geniş, fabrikamızda çok fazla büyümeye gidilmemişti, biz şimdi yeni sistemle birlikte son 6-7 aydır büyüme kararı aldık. Geçenlerde Avrupa'nın 5-6 ülkesini gezdim, orada yeni bağlantılar kurduk, inşallah ihracatımızı artırıyoruz. İhracatı artırırken de kaliteye dikkat ediyorlar. Biz şu anda Avrupa ülkelerine, Amerika’ya ihracat yapıyoruz, ihracat yaptığımız firmalar da dünya devleri. En çok Avrupa'ya ihracat yapıyoruz. Avrupa'da da Fransa, Belçika ve Almanya'ya ihracat yapıyoruz.”

ZAMLAR BÜYÜK SIKINTI YAŞATIYOR

“Ham maddedeki zam olayı sıkıntı yaratıyor. Dünyada kağıt en az 4 kere zam aldı. Kağıdı Almanya'dan alıyoruz, geçen hafta iki konteyner malımız geldi, dediler ki bundan sonraki siparişiniz 16 zamlı olacak. Bir yıl içinde 4 kere Euro bazında zam yaptılar. Biz de çalışanlara 10- 150 civarında zam yaptık, asgari ücretin harici de fazla zam yaptım. Çünkü gerçekten hayat standartları çok zor. Elektrik parasını 3 katı ödüyoruz, maaşları 3 katı ödüyoruz ocak ayından bu yana, yakıt fiyatları zaten malum. Bizi de etkiliyor tabii ki, bizim rekabet şansımızı düşürüyor aslında. Kağıdı ben de aynı fiyata alıyorum Polonya’daki rakibim de aynı fiyata alıyor. Ülkenin içindeki diğer giderler etkiliyor.  Türkiye'de eskiden işçilik ucuzdu şimdi artık ucuz olmamaya başladı. Asgari ücrete bir daha zam bekleniyor, bir daha zam geldiği zaman bizim için ekstra yük demektir, o da ayrı bir problem. İhracat yaptığımız için belki çok az etkileniyor gibi görünüyorsak da aslında iç piyasaya mal veren bir firmayız aynı zamanda orada çok etkileniyoruz. Satın aldığımız malı 2. defa aynı fiyata alamıyoruz, müşteriye zamlı fiyat verdiğimiz zaman müşteri için de sıkıntı oluyor, zaten pahalı bir mal üretiyoruz. Gerçekten dünyanın, ülkenin içerisinden geçtiği durum bizi çok etkiliyor” diye konuştu.

ALTYAPIYI KURMAYA BAŞLADIK

Şirket olarak hedeflerini de anlatan Dinçer; “Temmuz ayından sonra yeni bir başlangıç yaptık fabrika için, ihracatımızı arttıralım dedik. İhracatın artması ile istihdamı arttıralım dedik, bunda başarılı olduk, çalışan sayımızı ikiye katladık. İhracatımız 1-1,5 milyon civarında iken 2,5 milyon liraya çıkmaya başladı. İç piyasadaki büyük marjdaki firmalara olan satışımızı da ikiye katladık. Aslında pazarı olan bir iş yapıyoruz, spesifik iş yapıyoruz, zor, el emeği çok olan bir iş yapıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz bir daha ki yıllarda 5 milyon dolar ihracat, 30-40 milyon civarında da iç pazar hedefliyoruz. Fabrikamız biraz eski bir fabrika, onunla ilgili yer arıyoruz, yeri değiştirdiğimiz zaman inşallah 5 yıllık hedefimiz 20 milyon dolar minimum ihracat hedefini yakalamak! Onunla ilgili yavaş yavaş altyapılarını da kurmaya başladık” diye konuştu. (Haber Merkezi)