BİZ ÖLDÜK DİYEN EMEKLİ LOKUM DAĞITTI!

  • Eklenme Tarihi :20.06.2022 | 10:59

Mevcut iktidarı, emekli ve emekçi/çalışan karşıtı politikalar yürütmekle suçlayan emekliler, Güvercinli Parkta bir araya gelerek, ‘biz öldük’ dediler ve ölen emekliler için lokum dağıttılar.

BİZ ÖLDÜK DİYEN EMEKLİ LOKUM DAĞITTI!

Bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği eylemde basın açıklamasını yapan 2021 Tüm Emekli-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Çankaya yaşanan krizde en büyük faturayı emeklilerin ödediğini söyledi.

 

YOKSULLUK AÇLIK DÜŞTÜ

Yandaş zenginlerin daha zengin, milyonlarca emekli ve çalışan emekçinin payına yoksulluk ve açlık düştüğünü ifade eden Çankaya “Cumhuriyet idaresi yokluğu ve yoksulluğu tarımda ve sanayide kamucu yatırımlarla aşmış, Osmanlı'dan kalan borçları ödemiş, memleketi demir ağlarla örmüş fabrikalar ve devlet çiftlikleri kurmuştur. AKP ise yirmi yıllık iktidarında, sınırsız özelleştirme, yüksek dış borç, yüksek faiz-düşük kur ve ucuz işçilik politikası uyguladı. Bankerlere ve borsacılara öncelik vererek halkı yoksulluğa itti, sanayi ve tarımı çökerterek, kalkınmayı sadece inşaata bağladı, devlet hazinesini iktidara yakın Müteahhitlere ardına kadar açtı” dedi.

HALKIN PARASI ZENGİNE AKTARILIYOR

İki yıl önce Merkez Bankasının 128 milyar dolarlık rezervlerini çarçur eden AKP, şimdi yeni bir kalkınma modeline geçerek, ülkeyi yatırım üretim istihdam ihracat merkezi yapacağını iddia ettiğini aktaran Çankaya “Yeni kalkınma modelinde döviz soygununu durdurmak yerine kur korumalı mevduatla halkın parasını zengine aktarmak var. Ekonomi Bakanı Nureddin Nebati'nin dediği gibi ‘'Kur korumalı mevduat sisteminden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyor, çarklar dönüyor.’ Yetmedi şimdi de gelire endeksli senet çıkarıyor, biz yoksulların parasını zengine aktarmaya devam ediyor. Çare cumhuriyetin kuruluş dönemindeki ulusal ekonomi anlayışına dönmektedir” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)