BİZ DEMİRDEN KORKSAYDIK TRENE BİNMEZDİK!

  • Eklenme Tarihi :03.09.2022 | 13:14

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz sosyal medya hesaplarında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldığına dair yapılan paylaşımların ardından bir karalama kampanyasının başladığını söyledi.

BİZ DEMİRDEN KORKSAYDIK TRENE BİNMEZDİK!

Yaşanan süreci ayrıntıları ile aktaran Başkan Eryılmaz Bedeli ne olursa olsun halkın ve ilçenin menfaatini korumaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Eryılmaz son zamanlarda Samandağ Belediyesinde daha önce sözleşmeli olarak çalışan ve sözleşme süresi bittiğinde sözleşmesi yenilenmeyen bir personel ile ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını bir aylık süre içerisinde uygulamadığımız gerekçesi ile basın ve sosyal medya üzerinden Belediye Başkanlığı makamını yıpratmaya yönelik kasıtlı ve kötü niyetli bir karalama kampanyası yürütüldüğünü söyledi.

 

KARALAMA KAMPANYASI YÜRÜTÜLÜYOR

Bir suç işlenmiş ya da aleyhine mahkumiyet kararı verilmiş gibi kamuoyunda bir algı oluşturulmaya çalışıldığının altını çizen Başkan Eryılmaz “Seçildiğimiz günden bugüne dek aralıksız kumpas ve karalama kampanyaları yürüten bu kıymeti kendinden menkul zavallılar takımı ile ilgili almış olduğumuz kararlarda aslında ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.

SORUŞTURMA İZNİ KESİNLİKLE HUKUKİ DAYANAKTAN YOKSUNDUR

Başkan Eryılmaz  sözleşmeli personel ile ilgili durdurma kararını bir aylık sürede uygulanmamasından kaynaklı  İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verildiğinin altını çizerek şunları söyledi; “Soruşturma izni verildi denen İçişleri Bakanlığı’nın kararının özü şudur: Bakanlık, İdare Mahkemesi’nin sözleşmeli personel ile ilgili yürütmeyi durdurma kararını bir aylık sürede uygulamadığımız gerekçesi ile soruşturma izni vermiştir. Memleketin ve vatandaşlarımızın haklarını korumanın bir bedeli olduğunu biliyorum. Öncelikle şunu net olarak söyleyeyim: Bu karar 6 Ay önce verilmiş bir karardır. Ancak sanki dün verilmiş bir kararmış gibi basına servis edilmiştir. Bu karar bir mahkeme kararı olmadığı gibi, yürütülmekte olan bir kamu davası da değildir. Ayrıca soruşturma izni kesinlikle hukuki dayanaktan yoksundur. Bu karara karşı itirazımızı en kısa sürede zaten yapacağız. Soruşturma izninin konusu; mahkeme kararını bir aylık süre içinde yerine getirmemektir. Oysa ki, kararın bir aylık sürede uygulanmamasının haklı ve hukuki gerekçesi bulunmaktadır” dedi.

SÖZLEŞMENİN YENİLENMEMESİ KARARI AYRI AYRI YARGIYA TAŞINDI

Samandağ Belediye Meclisinin sözleşme süresi biten birkaç personelle ilgili kadro kapatma kararı verildiğini aktaran Başkan Eryılmaz “Bu kadro kapatma kararı ilgili personel tarafından yargıya taşındı. Yani kadro kapatma kararı ile birlikte sözleşmenin yenilenmemesi kararı ayrı ayrı yargıya taşındı. Mahkeme sözleşmenin yenilenmemesi ile ilgili bir kısım personel hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi; ancak kadro kapatma kararı ile ilgili mahkeme tarafından henüz karar verilmemişti. Kadro kapalı olduğu için ve yargı süreci de devam ettiği için yürütmeyi durdurma kararı bir ayda uygulanamamıştır. Yani ortada bir hukuki imkansızlık bulunmaktaydı. Çünkü kadro Meclis kararı ile kapatılmıştı. Kadro ihdas etme yetkisi de kanunen meclisin yetkisindedir. Meclisimizin normalde mahkemenin Kadro kapatmayla ilgili kararını beklemesi gerekirken, bu kararı beklemeden inisiyatif alarak kadronun açılmasına karar vermiştir. Burada belediye yönetimi olarak kesinlikle mahkeme kararını keyfi olarak uygulanmaması şeklinde bir tutumumuz olmamıştır. Yukarıda bahsettiğim şekilde ortada bir hukuki imkansızlık vardı ve bundan dolayı belediye yönetiminin sorumlu tutulamayacağı aşikardır. Böyle bir olay iktidar partisinin bir Belediyesi’nde yaşanmış olsaydı Bakanlık bu soruşturma iznini verir miydi? ASLA! Bakanlık tarafından verilen bu hukuka aykırı izinle ilgili en kısa sürede Danıştay nezdinde itirazımızı yapacağız”.

 

BU KARARI HALKIMIZIN VİCDANINA HAVALE EDİYORUM

Başkan Eryılmaz, Samandağ halkının hakkını savunmanın suç olmadığının altını çizerek “Bu kararın özeti ne biliyor musunuz sevgili vatandaşlarımız: İlçeye ve Belediyeye bir gram katkısı olmayan, oturduğu yerden maaş alan (Oturduğu yerden diyorum zira ilgili kişinin sözleşmede belirtilen görev tanımına uygun bir işi yoktu ve yasal anlamda da başka bir işte çalıştıramıyorduk), Belediyeye aylık maliyeti 16.000-TL olan bir sözleşmeli personeli 20 gün işe geç başlatmış olmanın kararıdır. Bu kararı halkımızın vicdanına havale ediyorum. Bedeli ne olursa olsun halkımız ve ilçemizin menfaatini korumaya devam edeceğimizi bir kez daha yinelemek istiyorum. Halkımızın menfaati için bir bedel ödenmesi gerekiyorsa o bedeli ödemeye de hazır olduğumuzu tekraren ilan ediyorum. Sanki Zafer kazanmış gibi nara atanlara ve belediye yönetimimizle ilgili karalama kampanyası yapanlara da bir çift sözümüz var: Elinizden geleni ardınıza koymayın. “Biz demirden korksaydık trene binmezdik” dedi. (Haber Merkezi)