BİLEN’DEN BURNAZ SAHİLİNE TESİS TEPKİSİ

  • Eklenme Tarihi :30.05.2022 | 10:48

Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen, Erzin Burnaz sahiline yapılması planlanan polipropilen plastik tesisine karşı olduklarını ifade ederek, yetkililerin buna mutlaka dur demeleri gerektiğini söyledi.

BİLEN’DEN BURNAZ SAHİLİNE TESİS TEPKİSİ

İskenderun Körfezi ve Erzin’in, mevcut kirletici tesisler ile yeterince havası, suyu ve toprağının kirletilmiş olduğunu, planlanan polipropilen tesisin ise bölgenin daha çok kirlenmesine neden olacağını kaydeden Bilen; “Malumunuz Hatay Erzin Burnaz bölgesinde polipropilen adı altında plastik fabrika kuruluyor, tesis kuruluyor. 2011 ile 2015 yılları arasında bu gündemden kalkmıştı, iptal edilmişti ancak 2015 yılında tahmin ediyorum yasalarda yapılan değişikliklerle bunun önü açıldı, ÇED raporunu alamadıkları için gecikmeli oldu.

 

YANLIŞ ORTADAN KALDIRILMALI

Zaten o bölgede pek çok tesisler var, orada insanlar yaşıyor, karada yaşama zarar vereceği gibi denizdeki yaşamı da, deniz avcılığını da çok olumsuz etkileyecektir. Bütün yetkililere buradan sesleniyorum, bunu bir an önce durdurmalılar. Orada hem denize, hem karaya, hem çevreye büyük bir zarar verecek. Umarım Hatay valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve yetkililerin, bu konu üzerinde bir an önce durup, bu tartışmasız yanlışı bir an önce ortadan kaldırmaları lazım.”

Biz balıkçılardan hep tepki almaya başladık, her yere tesis kuruluyor, sahil kıyıları işgal ediliyor diye. Böyle bir duruma hiç kimse olanak vermez, kimse de kabul edemez, bu kaçınılmaz bir durum, hemen bunun önüne geçilmesi lazım. Orası koruma alanı altında, isos antik kültür mirasının bulunduğu bir yer, neden bu değerlerimizi mahvediyoruz. Bir an önce bu yanlışın önüne geçilmesi, böyle bir şeyin ortadan kaldırılması için adımlar atılmasını, insanlara iyi bir haber verilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)