BELEN KAYMAKAMLIĞI YENİDEN AVRUPA’DA

  • Eklenme Tarihi :22.04.2022 | 10:45

Romanya’nın Köstence şehrinde gerçekleştirilen, Belen Kaymakamlığı’nın da ortak olduğu “Whatbrings us herE+” adlı projeye 9 gencin katılımı sağlanarak tamamlandı.

BELEN KAYMAKAMLIĞI YENİDEN AVRUPA’DA

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında 2-10  Nisan 2022 tarihleri arasında Romanya’nın Köstence şehrinde gerçekleştirilen, Belen Kaymakamlığı’nın da ortak olduğu “Whatbrings us herE+” adlı projeye 9 gencin katılımı sağlanarak tamamlandı.

Romanya’dan ‘Asociatia ASALT’ adlı kuruluşun ev sahipliğini üstlendiği ve Türkiye’den Belen Kaymakamlığı’nında ortaklığı ile düzenlenen eğitimde Türkiye, Litvanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’dan toplam 38 genç aktif olarak yer aldı.

8 gün süren yoğun eğitim programının temel amacı, farklı kültürlerden gelen gençlerin  ortak  bir paydada buluşturarak, çok güzel ürünler ortaya koymaları , farklı gelenekleri  öğrenmeleri ve kültürel çeşitlilikleri birleştirip hem tiyatral hem müziksel eserler sunmaktı.

Katılımcılar Proje boyunca; takım çalışmaları, açık hava etkinlikleri, yeni şarkılar , tiyatrolar , rol oyunları, tartışmalar, vaka çalışmaları gibi yaygın eğitim yöntemlerine dayalı çalıştaylar ile proje teması etrafında yeteneklerini artırmaya yönelik çalışmalarda yer aldılar.

Proje konusuna ek olarak, kültürler arası farklılıkları keşfetme, farkındalıkları artırma ve saygının geliştirilmesi amacıyla katılımcı ülkelerin kültür ve geleneklerinin tanıtıldığı, yöresel dansların gösterildiği, kültürel lezzetlerin sunulduğu kültür geceleri düzenlendi. Türk kültürünün bir parçası olan Bağlama, Kına gecesi, Zeybek, Damat halayı gibi dans ve görsel şölenler diğer katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

Proje sonunda Türkiye’yi temsil eden 9 gencimiz Erasmus+ Gençlik Değişimi Projesine katılımlarının sonucu olarak bütün Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan ve bir yaygın eğitim belgesi olan “Youthpass” sertifikalarını alarak ülkelerine döndüler.

Kaymakamımız Sayın Hayrettin BASKIN;Erasmus+ projelerinin önemini vurgulayarak, söz konusu projelerin gençler için büyük bir fırsat olduğunu, bu projelerle gençlerin sosyal, kültürel ve dil öğrenimi açısından kendilerini geliştirme imkânı bulduklarını belirterek, ülkemizi ve Kaymakamlığımızı en iyi şekilde temsil eden 9 gencimize ve proje koordinatörü Yeliz Sevim’e teşekkür etti. (Haber Merkezi)