BALIK ETİ BİR ÇOK HASTALIĞIN ŞİFA KAYNAĞI

  • Eklenme Tarihi :26.05.2022 | 08:47

HATAY Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Erzin’de Balık sağlıktır bilincini oluşturmak ve çocukların balık yemeyi alışkanlık haline getirmesi hedefiyle öğrencilere eğitim verdi.

BALIK ETİ BİR ÇOK HASTALIĞIN ŞİFA KAYNAĞI

Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından , Erzin Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda düzenlenen eğitimde, balık tüketimini özendirmek amacıyla görseller yardımıyla öğrencilere balık türleri ve balık tüketiminin önemi hakkında bilgiler verildi. Düzenlenen eğitimin ardından öğrencilere balık ekmek dağıtıldı. Etkinliğe Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, öğretmenler, öğrenciler ve mahalle muhtarı katıldı.

 

BOL BOL BALIK TÜKETİN

Lezzetiyle günlük hayatta sofralarımızda yer alması gereken balık etinin, sayısız hastalığa şifa olduğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, “ Tam bir kalp dostu ve içeriği bakımından zengin bir besin olduğundan haftada en az iki kez tüketilmesi önerilen bir besindir. Zeka gelişimini desteklemekle beraber yapılan araştırmalarda balık yiyen çocukların öğrenme kabiliyetlerinin arttığı görülmüştür. İçeriğindeki şifalı esansiyel yağ asitleri kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Ayrıca balık etinde bulunan demir ve kalsiyum sayesinde de kansızlık ve kemik erimesi gibi pek çok hastalığın önlenmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Protein bakımından oldukça zengin olan balık, bağışıklık sistemimiz ve vücudumuzun diğer sistemlerinin daha sağlıklı çalışması için vazgeçilmez bir gıda maddesidir. Balık yemeyi alışkanlık haline getiren çocuklarımız bu sayede daha sağlıklı, daha zinde ve daha zeki olabilirler. Bu sebeple haftada iki gün mutlaka balık tüketilmesini tavsiye ediyoruz.” dedi. (Haber Merkezi)