BAĞIMLILIK İLE MÜCADELE ÇALIŞTAY’I

  • Eklenme Tarihi :09.04.2022 | 00:23

“Ben Olsaydım” temasıyla ‘Bağımlılık ile Mücadele Çalıştayı’ gerçekleştirildi.

BAĞIMLILIK İLE MÜCADELE ÇALIŞTAY’I

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ve koordinasyonuyla yürütülen ‘Uyuşturucu ile Mücadele’ kapsamında ülkemiz genelindeki tüm il ve ilçelerde uygulanmakta olan “Ben Olsaydım” temasıyla ‘Bağımlılık ile Mücadele Çalıştayı’ gerçekleştirildi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya, İlçemiz Kaymakamı İskender Yönden’in maiyetinde görevli bulunan Kaymakam Adayı Cezmi Kandemir, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, kurum müdürleri, muhtarlar katılım gösterdi.

BİR ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan sunumlar eşliğinde; Uyuşturucu, alkol, tütün, davranışsal bağımlılık gibi konulara ilişkin genel bir durum analizi yapıldı. Toplumumuzu ve tüm insanlığı olumsuz etkileyen bağımlılık ile mücadelenin daha etkin yürütülmesi için sorunların tespit edilmesi, çözüm önerilerinin belirlenmesi, ayrıca “Ben Olsaydım" temasıyla da çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve ivme kazanması yönünde çözüm odaklı bir çalıştay gerçekleştirildi.

EĞİTİM DÜZEYİ DE ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

İlçe Sağlık Müdürlüğünden Psikolog Ayça Neslihan Öner tarafından yapılan sunumda, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığından, son 5 yıl da alınan ele geçirilen uyuşturucular ile ilgili istatistiki bilgiler paylaşıldı. Arz ve talep ile mücadele çalışmaları kapsamında  danışan, sosyokültürel faaliyetlerden yararlanan kişi sayıları, cezaevlerinde verilen madde bağımlılığını önleme eğitimleri, bağımlılıkla mücadele kapsamında ilkokul, ortaokul ve liselerde verilen eğitimler hakkında bilgiler veren Öner, madde kullanımına zemin hazırlayan risk faktörlerini de şöyle sıraladı; “Ebeveynlerinden birinde madde bağımlılığı olan ailelerin çocukları risk altındadır. İhmal ve ilgi eksikliği, sınıfta aşırı utangaçlık ya da şiddet içeren davranışlar, spor, sanat yararlı hobiler ve sosyal faaliyetlerin özendirilmemesi, okul başarısında düşüş, biyolojik ve çevresel faktörler, sosyo-ekonomik düzey, ergenlik dönemi, eğitim düzeyi de önem arz etmektedir.”

Ben Olsaydım’ temasıyla devam eden çalıştayda, katılımcılar alınabilecek önlemler ile ilgili kendi fikirlerini de paylaştı. (Haber Merkezi)