ATATÜRK ANADOLU LİSESİNDEN MUHTEŞEM TUBİTAK BİLİM FUARI AÇILIŞI

  • Eklenme Tarihi :28.05.2022 | 11:58

Eğitim öğretimdeki başarısı ile adından söz ettiren Atatürk Anadolu Lisesi etkinlikleri ile de farkını ortaya koymaya devam ediyor.

ATATÜRK ANADOLU LİSESİNDEN MUHTEŞEM TUBİTAK BİLİM FUARI AÇILIŞI

Öğrencilerin projelerini sergiledikleri Tübitak 4006 bilim fuarı muhteşem bir açılış ile ziyaretçilere kapılarını açtı. Yoğun katılım ile gerçekleşen programa Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Alev Şeçmen, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zülale Yılmaz, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Mustafa Tekdemir, Bekir Kocaoğlan, Naciye Alca, Yunus Emre, Antakya Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Şanal, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Gülistan, Türk Eğitim-Sen Genel Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solgun,  Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayri Şahin,Okul Müdürleri,Öğretmenler,Öğrenciler ve Veliler katıldı.

 

Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Barış Harputluoğlu yaptığı konuşmasında:” TÜBİTAK ‘IN desteğiyle bu yıl ilkini düzenlediğimiz Tübitak 4006 bilim fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki; ‘Dünyada her şey için , medeniyet için, hayat için , başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir,fendir.’Bu düşünce ışığında öğrencilerimizden gelen her fikri değerlendirerek onlara projelerinde yol göstermeye ve yaptıkları çalışmaları sunmaları için ortam hazırlamaya çalıştık.

Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda  11 araştırma, 9 tasarım,  3 inceleme toplam 23 projeyi 94 öğrencimiz 14 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular.

Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir.

Sevgili öğrenciler, biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır.

Değerli konuklar, proje çalışmalarında emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlara ve öğrencilere teşekkürlerimi sunarken gelecek yıllarda daha çok projeyle fuarımızın geleneksel hale gelmesini temenni ediyor hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”dedi.

Protokol üyelerinin katılımı ile açılış kurdelesi kesilen Atatürk Anadolu Lisesi Tübitak 4006 bilim fuarında bütün stantları gezen ziyaretçilere  öğrenciler projeleri hakkında bilgiler verdiler. (TALİP KÖLEOĞLU)