ARAÇ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ!

  • Eklenme Tarihi :31.10.2022 | 13:33

Araç kullanmaktan vazgeçmeyecek iseniz makalemizi okumanızda yarar var.

ARAÇ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ!

 

Gün geçtikçe artan benzin ve mazot fiyatları kullanıcıları tasarruf yapmaya zorluyor. Bu durumda araç kullanıcıları için bir takım bazı bilgileri hatırlatmakta fayda var. Bu bilgilerden bazıları aşağıdaki satırbaşlarında.

HIZ

Aracınızı kullandığınız trafiğe göre ne çok hızlı ne de çok yavaş şekilde sürmeniz gerekli. 90 km/s hızı ne kadar geçerseniz yakıt tüketimi de o kadar artacaktır. Çok yavaş kullanırsanız bu da motoru yoracağı için daha fazla yakıt tüketmenize neden olur.

KALİTELİ YAKIT

Kullandığınız yakıt aracın içme suyu gibidir. Ne kadar kaliteli olursa aracınız da o kadar randımanlı çalışacaktır. Ucuz diye kalitesiz yakıt kullanmak hem yapacağınız mesafeyi, hem de motorun ömrünü azaltacaktır.

DEPO KAPAĞI

Basit gibi görünse de tam kapanmayan depo kapağı yakıtın sızmasına ya da buharlaşmasına neden olur.

ARACIN DEVRİNE UYGUN VİTES

Aracınızı 1.viteste 70-80 km hızda kullanırsanız yakıt sarfiyatı hayli artacaktır. 5.viteste iken de 30-40 km hız ise motoru zorlayacaktır. Hızınıza ve motor devrine en uygun vitesi kullanmanız yakıt tüketimini optimuma getirecektir.

ANİ HIZLANMA VE YAVAŞLAMA

Yakıtın en büyük düşmanları aniden gaza ya da frene yüklenmektir. İkisi de yakıt tüketimini arttırır. O nedenle şehir içinde çok hızlanmamak önerilir. Zaten kısa mesafe sonra ya trafikten ya da ışıklardan ötürü duracak isek biraz sabırlı olmak.

KLİMA

Klima çalıştırmak yakıtın %3 oranında fazla tüketilmesine neden olur. Hele de kışın aniden maksimum sıcak, yazın da aniden maksimum soğuk hava ayarında klima açarsanız tüketiminiz %3’ü de aşabilir.

BEKLEMEDE STOP

Bekleme yaparken rölantide çalışan araç yakıt tüketmeye devam eder. Start-Stop özellikli bir araç kullanıyorsanız bu özelliği kesinlikle kapatmamanızı tavsiye ederiz.

FİLTRE

Yağ ve hava filtrelerinizin temiz olması motorun rahat nefes almasını ve en uygun düzeyde yakıt tüketmenizi sağlar. Yıllık bakımlarını ihmal etmemeniz size yakıt tasarrufu ve motor sağlığı olarak geri dönecektir.

CAMLAR

 Açık camlar aracın hava ile dolmasına ve ters akım oluşturmasına neden olur. Bu da aracı zorlayacağı için yakıt tüketimini arttırır.

DÜZENLİ BAKIM

Aracın bakımlarını zamanında yaptırmanız genel olarak bütün aksamların düzenli çalışmasına ve böylece yakıt tasarrufuna neden olacaktır.

FAZLA YÜKLENME

Kullanmadığınız hiçbir şey araçta beklememelidir. Örneğin port bagaj var ise hem ağırlık hem de havaya direnç nedeniyle yakıt tüketimi artacaktır.

HAVA BASINCI

Lastiklerinizin en uygun hava basıncı ile dolması hareket kolaylığı ve yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

(Kaynak: @arabaincelem)